Search
Close this search box.

Herec Ján Jackuliak: Skladba Štiepim Atóm je výbornou metaforou na každodenný boj so systémom (ROZHOVOR)

Úspešný slovenský herec a rodák z Lučenca, Ján Jackuliak, zverejnil v októbri tohto roka vlastnú skladbu „Štiepim Atóm“. Jacek, ako ho prezývajú mnohí jeho známi, sa divákom predstavil vo viacerých seriáloch. V dlhoročnom slovenskom seriáli Ordinácia v ružovej záhrade si zahral arogantného doktora na urgentnom príjme. Neskôr sa zviditeľnil ako pivničný Igor v Búrlivom víne. Neobišli ho ani filmové role. Všimnúť ste si ho mohli napríklad vo filme Kandidát, Masaryk, Špunti na vode, Malá ríša či Amnestie.


Spomínaná skladba, ktorú herec skúšal u seba doma, vznikla ešte počas prvej vlny pandémie koronavírusu. Pre náš magazín, okrem iného, exkluzívne prezradil, ako nahrávanie prebiehalo, ako aj to, čo ho viedlo k realizácii tohto počinu.

Prečo práve „Štiepim Atóm“? Priblíž nám trošku svoju novú skladbu.

„Štiepim Atóm“ je výborná metafora na každodenný boj so systémom, ktorý nám lajnuje a zrýchľuje životy. Každý z nás je stvorený z atómov a keď ich rozštiepi, pocíti pocit slobody. Text vychádza z neustáleho vnútorného boja s neviditeľným nepriateľom – systémom. Text som napísal ja. Hudbu skomponoval Samuel Hošek a Roland Kaník. Videoklip mal na starosti Laco Cmorej.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jan Jackuliak Official (@jan_jackuliak)

Ľudia ťa poznajú ako filmového a divadelného herca. Čo ťa viedlo k tomu, aby si nahral vlastnú skladbu?

Bol to môj sen, ktorý som si splnil. Sny si musíte plniť, inak to podľa mňa môžete zabaliť.

Ako dlho prebiehalo nahrávanie, prípadne nakrúcanie klipu?

Text vznikol počas prvej pandemickej vlny a aj hudba má za sebou toto obdobie. Mali sme skúšky aj u mňa doma, len textové, text sme sa snažili frázovať, vkladať do rytmu a nájsť svojsky štýl, ktorý sme potom natáčali v Sonicat štúdiu. Točilo sa necelé štyri dni, následne sa to mixovalo. Master mix robil gitarista z kapely J.A.R. a uzrelo to hudobný svet. Videoklip sme točili 12 hodín s profesionálnou produkciou. Bol to náročný, ale prínosný deň. Teším sa z neho.

Udiala sa ti počas nakrúcania alebo nahrávania nejaká vtipná príhoda?

Popravde ani nie, keď to máte na starosti ako producent, je to veľká zodpovednosť a ja sa vtedy veľmi usmievať neviem.

Spievaš si v sprche?

V sprche si spievam vždy a hlavne piesne z West Side Story, konkrétne pieseň Mária. Myslím si, že som na tom dosť falošne, moji susedia to asi nemajú veľmi ľahké.

Máš malého syna, ako zvládaš aktuálnu pandemickú situáciu?Nemáš obavy?

Je to situácia, s ktorou sa človek musí vysporiadať. Samozrejme, že mám obavy o celú rodinu. Je to nepríjemné a každý deň iné. Hlavne som aktuálne prišiel o prácu, čiže si musím hľadať iný variant obživy. Neskutočne to polarizuje spoločnosť. Je nás niečo cez 5 miliónov a ani toto nás nedokáže spojiť. Som z toho dosť smutný. Aspoň sa ukazuje, aký sme národ.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jan Jackuliak Official (@jan_jackuliak)

Mal si niečo naplánované počas pandémie a nepodarilo sa ti to zrealizovať?

Mal som toho naplánovaného veľa, ale nakoniec som zrealizoval niečo, s čím som vôbec nepočítal, a tým je práve táto pieseň.

Aké máš plány s divadlom a filmom, chystáš práve niečo?

Pripravujem dve nové produkcie. Muzikálovú hororovú rozprávku Janko a Marienka, ktorá bude v mojej réžii, s chystanou premiérou 1. júna 2021, a komédiu Tóthovci v réžii Ivana Blahútu, ktorej premiéra je naplánovaná na apríl 2021. A samozrejme, chýbať nebudú ani nové pesničky, ktoré vyjdú pod menom IAN, na ktoré sa veľmi teším.

Dostal si sa k niečomu, na čo si pred pandémiou nemal absolútne čas?

Počas pandémie som vyriadil celý byt a začal písať texty či prózu.

Máš nejaké špeciálne „know-how“ ako sa lepšie chrániť pred nákazou?

Hlavne si musíme uvedomiť, že to tu je, že to berie ľudské životy a šíri sa to veľmi rýchlo. Čiže moja rada je, snažiť sa dodržať pravidlá, ktoré prezentuje krízový štáb a, samozrejme, dávajte si doma slivovicu a iné pochutiny, pomáha to na nervy a prináša to pohodu v týchto časoch. Ale verte – bude dobre!

Zdroj titulnej fotografie: Instagram / jan_jackuliak

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Mladá či stará žena? To, čo na obrázku uvidíte ako prvé, o vás veľa napovie

Odporúčame: