Search
Close this search box.

Slovensko sa mení na ekologickejšiu krajinu. Budeme zálohovať PET fľaše

Európska komisia podala návrh v súvislosti s plastovými odpadmi, ktorý zaväzuje členské štáty Európskej únie, aby do roku 2025 zabezpečili návratnosť minimálne 90 % vyrobených PET fliaš. Na slovenský trh sa dostane ročne až 1,1 miliardy fliaš. Podľa našich čísiel vyzbierame ročne 50 – 60 % fliaš. Zostáva asi 40 %,“ uviedol pre portál Euractiv minister László Sólymos. Preto sa Slovenská republika rozhodla, že zavedie ich spoplatňovanie, čím sa predpokladá ich väčšia návratnosť.

Nebezpečenstvo plastového odpadu ma celosvetový charakter. Až 85 % morského odpadu tvoria plasty. Hrozivé je však to, že mikroplasty sa následne vracajú do nášho tela. Nehovoriac o tom, že morské živočíchy si myslia, že plastové odpady sú ich potrava a konzumujú ich. A takto sa opäť plasty vracajú k nám, respektíve priamo do nás.

zdroj: Pixabay

Posledné informácie hovoria o tom, že vzorky mikroplastov sa našli už aj v Dunaji. Mikroplasty sú čiastočky plastov, ktoré sú dôsledkom rozkladu plastového odpadu. Tie z Dunaja pochádzajú najmä z obalov, a to polyetylénu, polypropylénu a polystyrénu.Zálohovanie PET fliaš nie je za hranicami žiadnou novinkou. Plastové fľaše sa bežne vracajú v štátoch, ako je Rakúsko, Nemecko, či škandinávske krajiny. Aj prímorské Chorvátsko má spoplatnené vracanie PET fliaš, preto ani miestnym nevadí, keď musia po turistoch upratovať znečistené pláže. Za jednu PET fľašu dostanú naspäť 7 centov. Vrátiť sa však dajú iba ich vlastné fľaše, preto neplánujte teraz veľký výlet s kufrom plným plastového odpadu. Ten si vytrieďte pokojne doma.

Zdroj: kosiceonline.sk, euractiv.sk, imeteo.sk   

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Mladá či stará žena? To, čo na obrázku uvidíte ako prvé, o vás veľa napovie

Odporúčame: