Search
Close this search box.

Kyberchondria: Novodobý fenomén, ktorý ohrozuje ľudstvo. Trpíte ňou aj vy?

V dnešnej dobe je pomerne bežné poradiť sa o svojej chorobe s internetom. Ak vás niekde niečo zabolí, pochopiteľne, neutekáte hneď k lekárovi. Radšej chvíľu počkáte, ako sa tá bolesť vyvinie. A medzitým si skontrolujete na internete, čo by to mohlo byť. U niektorých ľudí však toto, inak celkom bežné správanie, môže prerásť až do tzv. kyberchondrie.

Portál brightside.me sa pozrel bližšie na symptómy, ale aj liečbu tejto civilizačnej choroby, ktorá sa stala už akýmsi novodobým fenoménom.

Lekárom sa často stáva, že im do ordinácie príde človek, ktorý je presvedčený o tom, že má nádor na mozgu. Na internete si totiž vyhľadal svoje symptómy, a tie dokonale sedia na túto hrozivú diagnózu. Zvyčajne sú títo ľudia vystresovaní, na pokraji zrútenia a pritom si vôbec neuvedomujú, že za ich stav môže práve kyberchondria.

Zdroj: Pexels

Pod týmto názvom sa skrýva chorobný stav, počas ktorého si ľudia vytvárajú samodiagnózu na základe informácií z internetu. Články síce môžu byť odborné a správne, ale človek bez lekárskeho vzdelania a lekárskych pomôcok si ich nemusí vyložiť správne. Zle zvolená, často veľmi vážna, diagnóza prehlbuje u pacienta stavy depresie a úzkosti.



Aké hrozia komplikácie? 

 

1. Prehlbujúca sa úzkosť

Ak svoju chorobu neustále vyhľadávate na internete, zahlcujete sa informáciami, ktoré sú často irelevantné. Strach vás núti hľadať nové informácie, a vďaka nim sa ešte viac bojíte. Je to začarovaný kruh, z ktorého sa dá dostať len veľmi ťažko.

Zdroj: Pixabay

2. Nevhodná liečba

Ľudia, ktorí si pomocou internetu vytvorili svoju vlastnú diagnózu, sú vo väčšine prípadov zlými pacientmi. Buď si naordinujú liečbu sami bez lekárskeho schválenia, alebo naopak, prestanú brať lieky, ktoré im lekár predpísal, pretože sú presvedčení, že sa ich lekár mýli.

3. Rozvinutie hypochondrie

Vďaka neustálemu sledovaniu sa, môže kyberchondria prerásť až do hypochondrie.

4. Nosofóbia

Ide o fóbiu, ktorou často trpia študenti medicíny. Tí musia neustále počúvať informácie o rôznych chorobách a ich symptómoch. Následkom toho sa u nich vyvinie strach, že by sa týmito chorobami mohli nakaziť. Práve táto fóbia sa často vyskytuje aj u ľudí, ktorí trpia kyberchondriou.



Kyberchondria je, rovnako ako hypochondria, psychickou poruchou, preto by sa ňou mal zaoberať psychológ. Na jej prekonanie je potrebná podpora priateľov a rodiny, ktorí pacienta uistia, že jeho telo je zdravé.

Lekári takisto odporúčajú podporné skupiny. Ak je stav priveľmi vážny, môžu pomôcť aj lieky. Ak máte pocit, že trpíte vážnou chorobou, nespoliehajte sa na internet, nedokáže vám nahradiť skutočného lekára. Zbytočne sa preto netýrajte, a zavolajte svojmu lekárovi.

Zdroj: brightside.me, Wikipedia

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Budete sa chytať za hlavu: Toto sú najhoršie miesta, kam ľudia ukrývajú peniaze
Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?

Odporúčané články: