Search
Close this search box.

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili

Prázdniny sú v plnom prúde. Premýšľate ako zažiť niečo výnimočné a neminúť veľa peňazí? Máme pre vás tipy, o ktorých ste možno ešte nepočuli a pri návšteve ktorých sa dobre zabavíte nielen vy, ale aj vaše deti.


Výlety zadarmo 

1. Vodopád v centre obce 

Znie to neuveriteľne, ale ak sa chcete pokochať vodopádmi, nemusíte zdolávať náročné túry. Vodopád môžete nájsť priamo v centre obce a jednoducho sa k nemu dopraviť autom, bicyklom či pešo.

Lúčanský vodopád

Pri návšteve obce Lúčky, ktorá je známym kúpeľným miestom, sa určite nezabudnite zastaviť pri Lúčanskom vodopáde. Slovenská národná pamiatka vás určite očarí. Pramenitá voda z potoka Lúčanka steká z výšky 13 metrov do malého jazierka, v ktorom sa môžu odvážlivci na vlastnú zodpovednosť ovlažiť. Brehy sú spevnené, preto sa k vodopádu dostanete ľahko aj s menšími deťmi.

Otváracie hodiny: neobmedzené

Vstupné: zdarma

Kraj: Žilinský

Zdroj: Pixabay

Hrhovský vodopád

Ak vás vodopád priamo v obci prekvapil, prezradíme vám, že na Slovensku máme takéto vodopády dva. Druhý, 15 metrov vysoký Hrhovský vodopád, nájdete v obci Hrhov, v tesnej blízkosti obývaných domov. Zaujímavosťou je, že Hrhovský vodopád je považovaný za najväčší a najvýdatnejší vodopád Slovenského krasu.

Otváracie hodiny: neobmedzené

Vstupné: zdarma

Kraj: Košický

zdroj: slovensky-kras.eu

2. Trúbiaci kameň pri obci Sucháň

Malebná dedinka Sucháň je známa vďaka Trúbiacemu kameňu. Hudobný nástroj, aký inde na Slovensku nenájdete, sa skrýva na povrchu sopečnej skaly. Hoci dve diery nad sebou vyzerajú celkom obyčajne, ak sa vám podarí do hornej správne fúknuť, ozve sa silné zatrúbenie, ktoré počuť v okolitých dolinách. Musíme vás však upozorniť, že kameň sa nepodarí rozozvučať každému. Darí sa to vraj častejšie deťom. Za pokus to ale určite stojí.

Otváracie hodiny: neobmedzené

Vstupné: zdarma

Kraj: Banskobystrický

zdroj: svetokolonas.sk

3. Vyhliadková veža v tvare dreveného suda

Tokaj je obľúbenou a vyhľadávanou oblasťou vinárov. Okrem vychutnávania si krásnej prírody a kvalitných vín sa môžete previesť loďou, či navštíviť historické pivnice. Nás však zaujalo niečo iné. Medzi obcami Malá Tŕňa a Černochov sa vám naskytne pohľad na 12 metrov vysokú dominantu v tvare suda. Vyhliadková veža má svoje čaro i v noci, kedy je osvetlená a ponúka romantický zážitok pre milovníkov hviezd a vína. Vaše deti možno vyhliadka veľmi nezaujme, no určite sa potešia ihrisku v jej blízkosti.

Otváracie hodiny: neobmedzené

Vstupné: zdarma

Kraj: Košický

zdroj: Youtube

4. Labyrint vo Waitovom lome

O hrade Devín počul takmer každý. Málokto však vie, že na svahu Devínskej Kobyly sa nachádza Waitov lom, v minulosti nazývaný Devínsky kameňolom. Ak vystúpite do najvyššej časti kameňolomu, uvidíte pod sebou labyrint. Námetom preň boli záhadné kruhy v obilí.  Keď zostúpite z lomu nižšie a vyberiete sa po cestičke v labyrinte, uvedomíte si, že ste prestali vnímať okolie a sústredíte sa iba na trasu. Ak potrebujete na chvíľu odísť od problémov a ,,vypnúť hlavu“, k Waitovmu labyrintu sa dostanete po modrých značkách turistického chodníka spájajúceho Devín s Devínskou Novou Vsou.

Otváracie hodiny: neobmedzené

Vstupné: zdarma

Kraj: Bratislavský

zdroj: summitpost.org

 

Výlety, pri ktorých nezaplatíte viac ako 2,50 € na osobu

5. Nový Zéland v obci Modrová

Túžite navštíviť Nový Zéland? Nemusíte cestovať tisíce kilometrov, ani míňať peniaze na drahé letenky. Klokany a emu na vás čakajú v prostredí zelených kopcov západného Slovenska v obci Modrová. Približne hodinu cesty od Bratislavy sa v expozícii maorskej a novozélandskej kultúry oboznámite so životom pôvodných obyvateľov Nového Zélandu. Autentický zážitok umocní návšteva maorskej osady v lesnom prostredí, kopírujúca dedinky spred 300 až 400 rokov.

Farmu jednoducho nájdete podľa dopravnej značky, ktorá vás informuje, že ste vstúpili na územie Nového Zélandu. Doplní ju dopravná značka upozorňujúca na prítomnosť klokanov. A keďže je farma okrem austrálskych zvierat aj domovom škótskeho horského dobytka, nechajte vaše domáce zvieratko radšej doma.

Otváracie hodiny:

Počas letnej sezóny môžete farmu navštíviť od utorka do nedele od 14:00 do 18:00.

Vstupné:

dospelí: 2,50

predškoláci, žiaci, študenti a držitelia preukazu ZŤP: 1,50

deti do 4 rokov: zdarma

Kraj: Trenčiansky

zdroj: travelguide.sk

6. Stredoveký vojenský tábor

Uvažovali ste niekedy nad tým, aký bol život v stredoveku? V Stredovekom vojenskom tábore si to môžete vyskúšať. Originálne miesto v Starej Ľubovni vám umožní predviesť sa pred synom ako hrdina, ktorý dokáže strieľať z kuše či s lukom. Dcérku zasa môžete povoziť na koni ako pravú princeznú. Ak vyhladnete, chutné stredoveké špeciality vám radi naservírujú v Kapitánskej krčme.

Zdá sa vám to málo? Môžete sa teda ubytovať v historických dobových stanoch. Stále nestačí? Pre dobrodruhov, ktorí sa do života stredovekých kapitánov vžijú úplne, majú v tábore pripravenú špecialitu: drevené kade, kde sa môžete okúpať.

Otváracie hodiny:

V májiv septembri vás radi privítajú v sobotu a v nedeľu od 11:00 do 18:00.

V mesiacoch jún až august si návštevu naplánujte v ktorýkoľvek deň, rovnako v čase od 11:00 do 18:00.

Vstupné:

dospelí: 2

deti, študenti a dôchodcovia: 1,50

Počas podujatí môže byť cena upravená. Podrobnejšie informácie ohľadom ceny nájdete na webovej stránke Stredovekého vojenského tábora.

Kraj: Prešovský kraj

zdroj: mapio.net

7. Skalné obydlia v obci Brhlovce

Máte radi rozprávky? Potom vám odporúčame urobiť si výlet do Brhloviec. Uvidíte tu čarovne pôsobiace obydlia vytesané do skaly a budete sa cítiť ako v inom v svete. Unikátny dvojposchodový dom a dobový nábytok vám priblížia život v minulosti a načrtnú ako ľudia žili na konci 19. storočia.

Otváracie hodiny:

Od apríla do októbra môžete skalné obydlia navštíviť každý deň od 9:00 do 16:00.

V termíne od novembra do marca je možná obhliadka iba po predchádzajúcej dohode.

Vstupné:

dospelí: 1

deti a mládež: 0,50

Kraj: Nitriansky

zdroj: brhlovce.sk

BONUS: Tip na záver

Napriek tomu, že článok bol venovaný bezplatným vstupom a lacnejším výletom, náš posledný tip bude drahší. Určite však stojí za návštevu.

Motýlia záhrada

Na ploche 800 m2 sa rozprestiera Motýlia záhrada, ktorá vás určite očarí. Iba v nej sa totiž môžete poprechádzať medzi 3 tisíckami prekrásnych farebných motýľov. Unikátna expozícia v Liptov Aréne v Liptovskom Mikuláši je balzamom pre dušu a nabije vás pozitívnou energiou. Spolu s deťmi môžete sledovať krehký hmyz, ktorý si pochutnáva na sladkom ovocí, či zblízka pozorovať kuklu. Túžili ste byť obsypaní motýľmi? V tejto záhrade sa vám to splní.

Otváracie hodiny:

motýlia záhrada je sprístupnená do 16. septembra denne od 9:00 do 20:00.

Vstupné: 7

deti do 1 roka: zdarma

Kraj: Žilinský

zdroj: motyliazahrada.sk

Pozri aj:

Najčítanejšie

Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady
Zaujímavé fakty zo života známych osobností, o ktorých ste (pravdepodobne) nevedeli

Odporúčame: