Search
Close this search box.

Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?

Zdroj: Freepik / racool-studio

Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, akého veku sa dožijete? Alebo vás myšlienka vedomia o tom, koľko času vám ešte ostáva, skôr desí? Ak sa zaraďujete skôr do skupiny zvedavcov, nasledovný test dlhovekosti by vám mohol čo to prezradiť o tom, aký dlhý život vás čaká.


Ako uvádza portál Indy100, tento test dlhovekosti je skutočne jednoduchý. V prvom rade si nájdite voľný priestor, kde budete môcť stáť na jednej nohe bez toho, aby ste sa čohokoľvek pridržali. Druhú nohu si zodvihnite, majte ju zastrčenú za seba a ruky držte pozdĺž svojho tela. Ak vydržíte v tejto polohe aspoň 10 sekúnd, naznačuje to, že vaše šance na dlhovekosť sú vcelku priaznivé. 

S týmto testom prišla Klinika pohybovej medicíny (CLINIMEX) v brazílskom Rio de Jainero. Testovania sa zúčastnilo 1700 účastníkov vo veku 50 – 70 rokov, u ktorých sa ukázalo, že státie na jednej nohe je dobrým ukazovateľom úrovne zdravia a pravdepodobnej dĺžky života. 

Testom to nekončilo

Účastníci boli naďalej sledovaní v priemere po dobu sedem rokov. Výsledky ukázali, že u tých, ktorí nedokázali stáť na jednej nohe aspoň 10 sekúnd, existovala až o 84 % vyššia pravdepodobnosť úmrtia než u tých, ktorým udržanie rovnováhy nerobilo problém. Predpokladá sa, že táto skutočnosť môže byť dôsledkom úbytku svalovej hmoty u starších dospelých. 

Zdroj: Freepik / prostooleh

Starnutie sa odnepamäti spája s poklesom fyzickej zdatnosti a zhoršením kondície, vrátane zoslabenia, flexibility, rovnováhy a zmeny stavby tela. S tým zároveň súvisí aj zvýšené riziko pádov, ktoré môžu byť smrteľné.

So starnutím súvisí postupný úbytok svalovej hmoty

Ako ďalej uvádza britský denník Daily Mail, štúdie naznačujú, že svalová hmota sa začína pomaly strácať u ľudí vo veku cca. 30 rokov. Jej úbytok je pritom na úrovni 1 – 2 % ročne. Ak teda dosiahnete vek 80 rokov, budete mať približne o polovicu menej svalov ako tomu bolo v štyridsiatke. 

Štúdie ďalej upozorňujú na to, že u ľudí nad 80 rokov, ktorí utrpia pád, existuje viac ako dvojnásobná pravdepodobnosť úmrtia do jedného roka, v porovnaní s rovesníkmi, ktorí nespadli. Pozor si treba dať aj na kombináciu zníženej schopnosti rovnováhy s obezitou, o ktorej je už dlhodobo známe, že je škodlivá pre ľudské zdravie ako celok. 

Odporúčania odborníkov sú jasné, a to aj vo vyššom veku. Na zlepšenie rovnováhy a udržanie či zvýšenie svalovej hmoty je vhodné zaradiť do svojej rutiny silový tréning. Ak sa viac ale prikláňate k jemnejšiemu cvičeniu, pomôcť vám môže aj joga. 

Najčítanejšie

Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
5 vecí, ktoré silné ženy vo vzťahoch nikdy netolerujú
Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou

Odporúčame: