Search
Close this search box.

Leonardo DiCaprio je zanietený ochranár životného prostredia. Do záchrany Zeme už investoval obrovskú čiastku

Leonardo DiCaprio sa stal známy vďaka role Jacka v kasovom trháku Titanic. V tých časoch visel na plagátoch v takmer každej dievčenskej izbe. Odvtedy mnohokrát dokázal, že nie je len peknou tváričkou, ale aj skutočne talentovaným a charizmatickým hercom. Hral v desiatkach úspešných filmov, štyrikrát bol nominovaný na Cenu Akadémie za herecký výkon v hlavnej role. V roku 2016 sa mu Oscara konečne podarilo aj získať za stvárnenie drsného zálesáka vo filme Revenant. Namiesto toho, aby si vychutnával svoju slávu a peniaze plnými dúškami, sa rozhodol zasvätiť svoj život boju za záchranu životného prostredia.Seriózny zámer

V roku 1998 založil nadáciu Leonardo DiCaprio Foundation. Jej hlavným cieľom malo byť udržiavanie a chránenie posledných miest na Zemi, ktorých sa nedotkla ruka človeka. Za 20 rokov podporila nadácia viac než 200 projektov a rozdala granty v hodnote 100 miliónov dolárov. Jej pole pôsobenia sa rozšírilo a momentálne podporuje projekty v šiestich hlavných okruhoch. Bojuje za zachovanie prírodných krás a oceánov, snaží sa spomaliť klimatické zmeny, podporuje pôvodné obyvateľstvo, či inovatívne riešenia, ale taktiež bojuje za rovnoprávnosť LGBT komunity.

Zdroj: Flickr

DiCaprio priznáva, že ochrane prírody sa začal venovať potom, ako natočil film Pláž. Nádherná pláž v Thajsku, na ktorej sa príbeh natáčal, je bohužiaľ od tohto roku turistom neprístupná. Ošiaľ, ktorý sa rozpútal po uvedení filmu v kinách, ju zdevastoval. Ďalším dôležitým bodom v jeho živote bolo nakrúcanie filmu Krvavý diamant v roku 2006. O rok neskôr uzrel svetlo sveta dokument 11. hodina, v ktorej jeho tvorcovia mapujú stav životného prostredia.Má to význam

Jeho organizácii sa spolu s nepálskou vládou podarilo zdvojnásobiť populáciu tigrov, ktorí sú na pokraji vyhynutia. DiCaprio navštívil v roku 2017 amerického prezidenta Donalda Trumpa s cieľom presvedčiť ho, že globálne otepľovanie je reálny problém. Podľa všetkého však neuspel. Jeho nadácia tiež upozorňuje na nekontrolované šírenie plantáží palmy olejnej v Indonézii. Tie sa vysádzajú na úrok lesov, ktoré sú masívne vyrubované.

Samotný DiCaprio sa snaží nepoškodzovať prírodu aj v bežnom živote. Je striktný vegetarián, jazdí na elektrickom aute a jeho dom je poháňaný solárnou energiou.

Zdroj: leonardodicaprio.org, csfd.cz, lifegate.com  

Pozri aj:

Najčítanejšie

Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči

Odporúčané články: