Search
Close this search box.

Leonardo DiCaprio je zanietený ochranár životného prostredia. Do záchrany Zeme už investoval obrovskú čiastku

Leonardo DiCaprio sa stal známy vďaka role Jacka v kasovom trháku Titanic. V tých časoch visel na plagátoch v takmer každej dievčenskej izbe. Odvtedy mnohokrát dokázal, že nie je len peknou tváričkou, ale aj skutočne talentovaným a charizmatickým hercom. Hral v desiatkach úspešných filmov, štyrikrát bol nominovaný na Cenu Akadémie za herecký výkon v hlavnej role. V roku 2016 sa mu Oscara konečne podarilo aj získať za stvárnenie drsného zálesáka vo filme Revenant. Namiesto toho, aby si vychutnával svoju slávu a peniaze plnými dúškami, sa rozhodol zasvätiť svoj život boju za záchranu životného prostredia.Seriózny zámer

V roku 1998 založil nadáciu Leonardo DiCaprio Foundation. Jej hlavným cieľom malo byť udržiavanie a chránenie posledných miest na Zemi, ktorých sa nedotkla ruka človeka. Za 20 rokov podporila nadácia viac než 200 projektov a rozdala granty v hodnote 100 miliónov dolárov. Jej pole pôsobenia sa rozšírilo a momentálne podporuje projekty v šiestich hlavných okruhoch. Bojuje za zachovanie prírodných krás a oceánov, snaží sa spomaliť klimatické zmeny, podporuje pôvodné obyvateľstvo, či inovatívne riešenia, ale taktiež bojuje za rovnoprávnosť LGBT komunity.

Zdroj: Flickr

DiCaprio priznáva, že ochrane prírody sa začal venovať potom, ako natočil film Pláž. Nádherná pláž v Thajsku, na ktorej sa príbeh natáčal, je bohužiaľ od tohto roku turistom neprístupná. Ošiaľ, ktorý sa rozpútal po uvedení filmu v kinách, ju zdevastoval. Ďalším dôležitým bodom v jeho živote bolo nakrúcanie filmu Krvavý diamant v roku 2006. O rok neskôr uzrel svetlo sveta dokument 11. hodina, v ktorej jeho tvorcovia mapujú stav životného prostredia.Má to význam

Jeho organizácii sa spolu s nepálskou vládou podarilo zdvojnásobiť populáciu tigrov, ktorí sú na pokraji vyhynutia. DiCaprio navštívil v roku 2017 amerického prezidenta Donalda Trumpa s cieľom presvedčiť ho, že globálne otepľovanie je reálny problém. Podľa všetkého však neuspel. Jeho nadácia tiež upozorňuje na nekontrolované šírenie plantáží palmy olejnej v Indonézii. Tie sa vysádzajú na úrok lesov, ktoré sú masívne vyrubované.

Samotný DiCaprio sa snaží nepoškodzovať prírodu aj v bežnom živote. Je striktný vegetarián, jazdí na elektrickom aute a jeho dom je poháňaný solárnou energiou.

Zdroj: leonardodicaprio.org, csfd.cz, lifegate.com  

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého

Odporúčame: