Search
Close this search box.

Lesk a krása vašich zlatých šperkov aj pri každodennom používaní

Napriek tomu, že sú šperky vyrábané z odolných materiálov, ktoré by si mali zachovať dlhodobú krásu a lesk, nie vždy je to pri činnostiach, ktorým sa venujeme aj možné. Umývanie riadu, práca v záhrade s hlinou, kontakt so silnými čistiacimi prípravkami, telovou kozmetikou a iné faktory majú na vzhľad šperkov veľký vplyv.


Ako si teda zachovať krásu a lesk vašich obľúbených šperkov aj keď ich neustále na sebe nosíte?

Vyhýbajte sa mechanickému poškodeniu

Ak ste si kúpili novú zlatú retiazku a chcete, aby bola neustále krásna a neležala pritom len tak v šperkovnici, pomôcť by mohlo niekoľko spôsobov údržby bez toho, aby ste šperk nesprávnym zásahom znehodnotili.

Problém je v tom, že zlato je mäkký materiál a pri zlom zaobchádzaní sa na kove objavia škrabance a preliačiny. Treba byť preto opatrný a dávať pozor na tlak a odreniny.

Druhým problémom je nesprávna voľba prostriedkov na umývanie alebo čistenie zlata. Nesprávne vybrané produkty môžu zhoršiť stav zlatých šperkov a viesť k ešte silnejšiemu plaku. Pri ich výbere si predstavte, že šperk je ako vaša pokožka, jemný a krásny len vtedy, ak si vyberiete tú správnu kozmetiku.

Samozrejme, najlepším spôsobom, ako efektívne vyčistiť zlato, aby bolo lesklé a krásne, je vziať ho do klenotníckej dielne alebo obchodu, kde ste si kúpili krásne zlaté náušnice. Profesionálne čistenie zlatých šperkov na špičkových zariadeniach a s pomocou adekvátnych prípravkov je to najbezpečnejšie, treba si však zaň priplatiť.

Chráňte zlato pred vonkajšími vplyvmi okolia

Aby zlato žiarilo krásnym leskom a nevytváralo plak, je potrebné myslieť na jeho ochranu aj pred nežiaducimi vplyvmi okolia. Myslite najmä na to, aby:

  • zlaté šperky neprišli do styku s kyselinami, zásadami, chemikáliami pre domácnosť alebo kozmetikou;
  • boli šperky chránené pred abrazívnymi látkami;
  • neboli zlaté šperky na otvorenom slnku;
  • ste pri domácich prácach šperky nenosili, prípadne používali rukavice.

Ak sa aj napriek všetkej vašej snahe objaví na šperku znečistenie, môžete ho veľmi jednoducho vyčistiť v teplej, vlažnej vode, ktorá obsahuje jemný prací prášok alebo roztok mydla kombinovaný s jedlou sódou.

Potom vám stačí už len kefka a suchá flanelová alebo bavlnená handrička, pomocou ktorej očistený šperk a vysušíte. Nie je to nič náročné.

Zdroj titulnej fotografie: Pexels

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Mladá či stará žena? To, čo na obrázku uvidíte ako prvé, o vás veľa napovie

Odporúčame: