Ľudia sa spojili, aby pomohli. Podarilo sa im zachrániť pražskú kaviareň, v ktorej pracujú hendikepovaní

„Prosím pomôžte nám zachrániť to, čo pre iných znamená všetko. Keby sa nám podarilo dať dokopy základňu 180 ľudí, ktorí k nám každý týždeň prídu aspoň raz, budú naše postihnuté deti môcť pracovať ďalej . To rozhodne stojí za zdieľanie,“ píše Veronika v emotívnom statuse, v ktorom pozýva ľudí na kávu.

Návštevníkom sľubuje, že ku každému obedu či večeri dostanú kávu alebo čaj zadarmo. Stačí obsluhe povedať tajné heslo „kaviareň na facebooku“.Je výnimočná

AdAstra nie je obyčajná kaviareň. Zamestnaní sú v nej ľudia s rôznymi hendikepmi. Každý z nich robí to, čo ho baví a čo je v jeho silách. Niektorí pripravujú a servírujú kávu, iní „len“ skladajú papierové obrúsky. Dôležité je, že sa na tomto mieste môžu realizovať, pracovať a stretávať s inými ľuďmi.

Zdroj: cafeadastra.cz

Kaviareň vznikla v rámci neziskovej organizácie „Zajíček na koni“, ktorá sa stará o deti s postihnutím. Spoločnosť pomáha už 15 rokov, medzitým sa z detí stali dospelí, ktorí potrebovali miesto, kde by sa mohli zamestnať. Tak vznikla kaviareň AdAstra. Pracuje v nej aj 26-ročná Maruška trpiaca Downovým syndrómom a autizmom, ďalší zamestnanci trpia epilepsiou či rečovou poruchou. Dokopy 28 ľudí, ktorí mohli prísť o prácu, keďže kaviareň sa dostala do existenčných problémov.Pomoc prišla v poslednej chvíli

Vďaka dobrým ľuďom je kríza, zdá sa, zažehnaná. Status na Facebooku zdieľali tisícky ľudí a kaviareň momentálne praská vo švíkoch. Ľudia chcú prispieť aj inak ako len svojou návštevou a posielajú organizácii peniaze priamo na účet.

„Kaviareň je plná. Vďaka vám, prosím, vydržte, majte s nami a s našou obsluhou trpezlivosť. A hlavne ostaňte verní aj v ďalších týždňoch a mesiacoch. Moje prekvapenie a slová vďaky sa nedajú opísať,“ neskrýva dojatie Veronika.

Zdroj: cafeadastra.cz

Dobrí ľudia ešte nevymreli. Je úžasné, že sociálne siete nie sú len miestom, na ktorom si môžeme vyliať svoj hnev, ale aj miestom, na ktorom môžeme ukázať, že máme súcit.

Zdroj: Facebook

You don't have permission to register