Máte problém rozoznávať tváre ľudí? Možno trpíte špeciálnym ochorením, tento test vám to odhalí

University of Toronto

Aká je vaša pamäť? Väčšina z nás zapadá do bežného priemeru. Rodné číslo si pamätáme, ale mená spolužiakov zo škôlky lovíme z pamäti veľmi ťažko. Niektorí ľudia majú dar fotografickej pamäte. Učia sa ľahko, nerobia im problém čísla, mená ani tváre. Existuje však aj opačný extrém. Portál curiosity.com píše o ľuďoch, ktorí nedokážu rozoznať tvár svojich blízkych od tváre cudzincov.


Prosopagnózia, alebo aj slepota na tváre, postihuje približne 2 % populácie. Ľudia trpiaci touto chorobou nedokážu rozoznávať tváre. Pletú si svojich priateľov, ale aj rodinných príslušníkov, s úplnými cudzincami.

Pri rozoznávaní ľudí si pomáhajú ich hlasom, účesom, okuliarmi či šperkami. Ak si však manželka muža, ktorý trpí prosopagnóziou prefarbí vlasy, spôsobí svojmu manželovi veľké starosti. Takisto majú títo ľudia problém sledovať a chápať filmy. Ak si hlavný hrdina medzi jednotlivými scénami zmení šaty, nespoznajú ho.

Prosopagnózia môže byť vrodená, v tomto prípade sa predpokladá, že môže byť aj dedičná. Často sa spája s autizmom. Takisto sa môže prejaviť po úraze hlavy alebo sa vyvíjať postupnou degeneráciou mozgu. Práve táto forma je najnebezpečnejšia, pretože pacienti si často ani neuvedomujú, že ňou trpia. Ich blízki nechápu, čo sa s nimi deje. V najhoršom štádiu tejto choroby dokonca pacient nie je schopný rozoznať ani vlastnú tvár.

Zdroj: Facebook / FRIENDS

O vrodenej forme slepoty na tváre lekári vedia už od polovice 19. storočia. Degeneratívna forma bola prvýkrát opísaná až v roku 1976. Na túto chorobu, bohužiaľ, zatiaľ neexistuje liek. Pacienti sa často cítia izolovaní, neradi sa pohybujú vo veľkej spoločnosti, sú „hanbliví“. Majú veľký problém uplatniť sa v osobnom, ale aj profesionálnom živote. Tieto problémy môžu viesť k psychickým ťažkostiam, depresii a úzkosti.

Ak máte pocit, že trpíte ľahšou alebo aj ťažšou formou tejto neurologickej choroby, môžete si skúsiť urobiť test TU. Zaberie vám len niekoľko minút. Budete v ňom odpovedať na otázku, či ste dotyčného človeka už videli alebo ho vidíte po prvý raz. Držíme palce!

Zdroj: Curiosity

Zdroj titulnej fotografie: University of Toronto

Najčítanejšie

Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Prekvapivé fakty o ryšavých ľuďoch, ktoré svedčia o ich jedinečnosti
Líčenie zo starovekého Egypta: Tieto ingrediencie by ste nečakali

Odporúčané články: