Search
Close this search box.

Čelíte veľkej životnej dileme? Toto je overené pravidlo, ktoré vám pomôže rozhodnúť sa správne

Naše životy sa skladajú z menších a väčších dilem. Stojíte na križovatke, pred sebou máte dve cesty. Ani jednou si nie ste na 100 % istí, no napriek tomu si jednu musíte zvoliť.

Pravidlo 10/10/10

Hovorí sa, že ľudia najviac ľutujú impulzívne, nepremyslené rozhodnutia. Novinárka Suzy Welch, ktorá pracovala pre Harvard Business Review, vymyslela zaujímavú metódu, ktorá môže pomôcť váhajúcim ľuďom v takýchto kľúčových situáciách. Píše o nej aj portál lifehack.org.

Pred každým rozhodnutím si položte tieto 3 otázky:

  • Ako sa budete cítiť o 10 minút, ak si vyberiete túto možnosť?
  • Ako sa budete cítiť o 10 mesiacov?
  • Ako sa budete cítiť o 10 rokov?
Zdroj: Pexels

V momente rozhodovania sme silno ovplyvnení emóciami a často nepremýšľame o následkoch. Tieto 3 otázky vám však pomôžu vidieť celý problém v širších súvislostiach.

Aplikujte ho v praxi

Predstavte si, že máte úžasného partnera. Rozumiete si po všetkých stránkach, ostáva už len posledný krok, a to spečatenie vašej lásky manželstvom. Ale chcete s týmto človekom skutočne stráviť celý zvyšok života? Toto je ideálny prípad, kedy môžete aplikovať pravidlo 10/10/10.Za 10 minút sa asi nič nezmení. Stále budete ovládaní hormónmi. Budete slepí voči partnerovým chybám. Nezdvihnutá záchodová doska? Neumyté riady? To sú drobnosti, na ktorých nezáleží, keď ste zaslepení láskou. Avšak predstavte si, že ste s dotyčným človekom aj o 10 mesiacov. Stále budete taký zamilovaní? Alebo vám začnú partnerove nedostatky prekážať? A po desiatich rokoch? Viete si predstaviť, že s týmto človekom budete vychovávať deti? Že s ním budete v dobrom, ale aj v zlom?

Používajte toto pravidlo pri všetkých dôležitých životných rozhodnutiach. Snažte sa na problém pozrieť s triezvou hlavou, no zároveň si udržať dostatočný odstup.

Zdroj: Pixabay

Uvažujete napríklad nad tým, že by ste odišli zo školy a začali cestovať? Znie to dobrodružne a lákavo. 10 minút pravdepodobne nič nezmení. Ten nápad bude stále neuveriteľne príťažlivý. Možno aj o 10 mesiacov to nebude zlé. Budete sedieť kdesi na pláži a popíjať mojito.

Lenže čo o 10 rokov? Nebude vám vzdelanie chýbať? Budete si chcieť založiť rodinu, ale bude vám chýbať zázemie, v ktorom by ste sa mohli o deti postarať. Alebo vám na tom nezáleží? Aj to je v poriadku, len si musíte uvedomiť, aké sú vaše priority a myslieť na dôsledky vašich rozhodnutí.

Pravidlo 10/10/10 vás môže zachrániť pred zbrklými rozhodnutiami, a pomôcť vám vidieť problém z inej perspektívy. Držíme palce, aby ste si vždy zvolili tú správnu cestu.

Zdroj: lifehack.org

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Mladá či stará žena? To, čo na obrázku uvidíte ako prvé, o vás veľa napovie

Odporúčame: