Search
Close this search box.

Deti, ktoré sa podobajú na svojich otcov, bývajú zdravšie, tvrdí štúdia. Dôvod je prekvapivý

Tak, ako má každé dieťa svoju mamu, v jeho živote zohráva neodmysliteľnú úlohu aj prítomnosť otca. Táto téma sa stáva obzvlášť citlivou, ak ide o rodiny, v ktorých jeden z rodičov chýba alebo žijú oddelene. Štúdia Univerzity v Binghamtone odhalila zaujímavú skutočnosť: ak sa dieťa výzorom ponáša na svojho otca, má tendenciu mať menej zdravotných problémov.


Ako informuje portál Bright Side, predmetnej štúdie sa zúčastnilo 715 rodín, v ktorých matka a otec dieťaťa žili oddelene. Rodičia odpovedali na rôzne otázky, a to v piatich fázach. Najprv čerstvo po narodení dieťaťa a potom štyrikrát v priebehu roka. Dôležité bolo zistenie, či sa dieťa podobá viac na otca alebo matku, pričom sa pozornosť sústredila aj na pozorovanie jeho zdravotného stavu.

Prekvapivé závery

Výsledky štúdie, publikovanej v časopise Journal of Health Economics, ukázali, že deti, ktoré sa podobali viac na svojich otcov, boli menej chorľavé, hlásili menší výskyt astmatických záchvatov a ich návšteva pohotovosti či nemocnice bola skôr ojedinelá. Keď dovŕšili prvý rok života, ich zdravotný stav bol celkovo priaznivejší v porovnaní s ostatnými deťmi.

Zdroj: Pexels

Samotná štúdia však ponúka aj vysvetlenie tohto prekvapivého záveru. Ak totiž otec vidí vlastnú podobu vo svojom potomkovi, má tendenciu venovať mu viac času. Práve táto skutočnosť následne pozitívne ovplyvní jeho vývin a zdravie. 

Títo otcovia trávia so svojimi deťmi v priemere o 2,5 dňa viac, ako je zvyčajný mesačný priemer. Pritom každý deň navyše znamená spravidla 10 % zlepšenie zdravotného stavu detí.

Dôležitosť prítomnosti otca pri výchove dieťaťa, ktorá sa odráža na jeho zdraví, vyzdvihol vo svojom oficiálnom vyhlásení aj Solomon Polachek, profesor univerzity a jeden z autorov danej štúdie. 

Význam aj pri dospievaní

Vyššie spomenutá štúdia však nie je ani zďaleka jediná, čo sa zaoberá rolou otca v živote dieťaťa. Jeho prítomnosť má nepochybne veľký vplyv na jeho celkový vývin či sebavedomie.

Obdobiu detského dospievania sa venovala napríklad štúdia Univerzity v Minnesote. Vďaka dobrému vzťahu s otcom sa dokáže dieťa lepšie vyrovnať s problémami, ale aj obmedziť hyperaktívne či roztržité správanie. 

Zdroj: brightside.me, usatoday.com

Zdroj titulnej fotografie: Pexels

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: