Search
Close this search box.

Najčistejšie vody v Európe: Slovensko je opäť medzi najhoršími

V Európe nájdeme hneď niekoľko vychýrených vôd, kde sa môžu návštevníci okúpať v lone prírody. Najnovší rebríček, ktorý priniesla Európska agentúra pre životné prostredie (EEA) a Európska komisia (EK), však príliš veľa optimizmu pre Slovákov neprináša. Okolité štáty nás totiž všetky do jedného predbehli. 


Ako informoval portál europa.eu, na čele rebríčka trónia Luxembursko, Malta, Cyprus, Grécko a Rakúsko, ktoré sa z našich susedných štátov nachádza na najvyššej priečke. V prípade týchto štátov malo až 95 % vodných plôch zaznamenanú najvyššiu kvalitu.

Slovensko je na tom opäť zle

Nelichotivé štatistiky v rámci Európy sme teda opäť, bohužiaľ, „vylepšili“ piatou priečkou od konca, čo rozhodne nikoho z nás neteší. Dostatočná kvalita bola zaznamenaná len pri 59,4 % vôd. Avšak napríklad v Česku to bolo až 81,8 %, v Maďarsku 70,8 % a v Poľsku 66,8 %. Hrubý európsky priemer je rovných 85 %. Pre lepší prehľad uvádzame nasledovný graf:

Zdroj: europa.eu

Výskum analyzoval vzorky vôd, ktoré odobrali z viac ako 21 800 morských pláží, riek a jazier v 28 členských krajinách Únie, rovnako ako aj vo Švajčiarsku a Albánsku. Podľa meraní dopadlo najhoršie Albánsko, Rumunsko a Bulharsko, u ktorých sa kúpanie vo vodách neodporúča, z dôvodu vysokého rizika kontaminácie a vzniku rôznych chorôb.

Zdroj: europa.eu

Zdroj titulnej fotografie: Unsplash

Pozri aj:

Najčítanejšie

Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
5 vecí, ktoré silné ženy vo vzťahoch nikdy netolerujú
Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: