Search
Close this search box.

Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti

Zdroj: Pexels

Výber netradičných mien pre bábätká je každým rokom na vzostupe. Mnohí rodičia sa rozhodnú pre niečo netradičné a originálne. Už dávno to však nie je len záležitosť celebritných párov, ale túžbu po jedinečnosti majú v sebe rodičia po celom svete. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo ich k tomu vedie?


Ako uvádza portál Good to Know, túto otázku si položil aj uznávaný psychológ Dr. Mark Rackley, ktorý bral do úvahy predovšetkým motiváciu celebritných párov. Ponúka dôvod, ktorý podľa neho dáva dokonalý zmysel. „Nezvyčajné a jedinečné meno priťahuje pozornosť k rodičovi a dieťaťu. Rodič to potom vníma pozitívne a bude si túto pozornosť užívať,“ vysvetľuje.

Nezvyčajné meno napĺňa predstavu rodiča

Dr. Rackley teda spája túžbu po originálnom mene, ktoré vyčnieva z davu, s predstavou rodičov o sebe samých. V skutočnosti nevidí súvislosť s ašpiráciami, teda snami či ambíciami, ktoré by rodičia mali vo vzťahu k svojmu dieťaťu. „Niektorí rodičia tiež chcú, aby prostredníctvom jedinečného mena dieťaťa dali ľuďom najavo svoje postavenie v spoločnosti. Napríklad veria, že niektoré mená sú spojené s príslušnosťou k vyššej triede, teda že patria do skupiny vysoko vzdelaných či scestovaných ľudí,“ dodáva psychológ.

Nezvyčajné meno často napĺňa predstavu rodiča. (Zdroj: Pexels / Andrea Piacquadio)

Aj keď majú rodičia dokonalú vnútornú predstavu, ktorú uspokoja, v budúcnosti na tom môžu pohorieť vzájomné vzťahy. Kým niektoré deti svoje nezvyčajné meno prijmú bez problémov, u iných to môže viesť k negatívnym pocitom až k zatrpknutosti voči rodičom. Preto radšej vopred zvážte jeho význam, výslovnosť a spôsob, akým bude ovplyvňovať život vášho dieťaťa, aby ho mohlo hrdo nosiť po celý život.

Rodičia môžu mať určite viac dôvodov

Pochopiteľne, aj keď vyššie uvedené vysvetlenie má svoju logiku, nedá sa aplikovať úplne univerzálne. Dôvodov, pre ktoré rodičia volia netradičné mená, môže byť hneď niekoľko.

Okrem toho, že chcú svojmu potomkovi zabezpečiť jedinečnú identitu a pomôcť mu vyniknúť v spoločnosti, môže ísť aj o snahu dať najavo kultúrny pôvod či osobné hodnoty rodiny. Často sa nechajú inšpirovať obľúbenými knihami, filmami či historickými postavami.

Kto sa rozhodol dať netradičné meno svojmu dieťaťu?

David a Victoria Beckham – synovia Brooklyn a Romeo Beckhamovci

Beyoncé a Jay-Z – dcéra Blue Ivy

Kim Kardashian a Kanye West – dcéra North West

Gwen Stefani – syn Apollo Bowie Flynn

Madonna – dcéra Lourdes

Diana Mórová a Juraj Mokrý – syn Quido

Marek Ťapák a manželka Katka – dcéra Taruna

Najčítanejšie

Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
5 vecí, ktoré silné ženy vo vzťahoch nikdy netolerujú
Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou

Odporúčame: