Search
Close this search box.

Naše vnútornosti sú plné plastu. Vedci našli v ľudskom tele až 9 druhov umelej hmoty

Mikroskopické kúsky plastu našli vedci v tele každého človeka, ktorý sa zúčastnil experimentu. Ako sa tam dostali? Vedci predpokladajú, že je to najmä kvôli pitiu z plastových fliaš a konzumácii rýb. Podľa výskumníkov je nereálne vyhnúť sa zamoreniu nášho organizmu plastami, pretože ich do tela prijímame nielen jedlom, pitím, ale aj dýchaním.

Čo môžu plasty v našom tele spôsobiť?

Plasty môžu zvýšiť riziko vzniku bakteriálnych infekcií, spôsobiť zamorenie tela toxickými chemickými látkami, podráždenie tráviaceho systému a narušenie imunity. Najmenšie mikročastice sú dokonca schopné preniknúť do lymfatického systému a zasiahnuť aj pečeň.

zdroj: Pexels

Výskum realizovala Lekárska univerzita vo Viedni, ktorá skúmala telá ôsmich dobrovoľníkov z rôznych častí sveta. Zastúpená bola Veľká Británia, Fínsko, Taliansko, Japonsko, Holandsko, Poľsko, Rusko a Rakúsko. Každý skúmaný dobrovoľník si písal denník prijímaných jedál týždeň pred samotným testovaním. Všetci konzumovali jedlo balené v plaste a pili z fliaš z umelej hmoty. Žiaden z nich nebol vegetarián a šiesti si počas týždňa dopriali morskú rybu.Vedci následne skúmali ich stolicu. Mikročastice plastov sa nachádzali vo všetkých vzorkách. Najčastejšie to boli PET plasty, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v obaloch od jedál a nápojov. Veľkosť plastov sa pohybovala medzi 50 až 500 mikrometrami. Pre predstavu, hrúbka ľudského vlasu sa pohybuje medzi 17 až 181 mikrometrami.

„V súčasnej dobe je nemožné vyhnúť sa prijímaniu plastov do našich organizmov. Mnohé výskumy nám ukazujú, aký ničivý dokáže byť plastový odpad pre voľne žijúce zvieratá. Tak postupne zistíme, ako veľmi ovplyvňuje ľudské zdravie. Tento šokujúci výskum nás utvrdil v tom, že plasty skutočne kontaminujú každý aspekt nášho života,“ povedal Louise Edge z organizácie Greenpeace v reakcii na štúdiu rakúskych vedcov.

Zdroj: dailymail.co.uk

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Prečo sa nám pri kúpaní zošúverí koža? Vedci prišli so zaujímavým vysvetlením

Odporúčame: