Search
Close this search box.

Nemeckí umelci svojimi výtvormi všetkým vyrážajú dych. Pod vodu umiestnili vôbec prvé 3D umelecké dielo z koralov

1UP (One United Power) je skupina sprejerov z Berlína, ktorých diela môžeme nájsť na verejných i súkromných priestoroch, a to aj v krajinách za hranicami Európy. Nie je jasné, koľko členov do tejto skupiny patrí, jedná sa totiž o anonymnú skupinu. Pôsobia od roku 2003 a podarilo sa im vydať film, v ktorom dokumentujú svoje aktivity a činnosti.

1UP na svojom oficiálnom instagramovom účte zverejnili fotografiu, znázorňujúcu 3D konšteláciu koralu v tvare podpisovej značky skupiny, umiestnenú v blízkosti ostrova Nusa Penida. Jedná sa o umelo vytvorený koralový útes, ktorý by mal podporovať rast ďalších koralov.

Anonymná skupinka umelcov vytvorila toto dielo po tom, ako bola pozvaná na samostatnú výstavu, ktorá bola súčasťou festivalu Seawalls. Tento ich inšpiroval natoľko, že sa rozhodli vymyslieť projekt, ktorým by pomohli chrániť lokálne prostredie. Tak sa zrodil nápad prvého 3D grafitu pod hladinou mora.Za posledných 30 rokov Zem prišla o takmer 50 % všetkých korálových útesov, ktoré sú pre morský ekosystém nevyhnutné. Vedci odhadujú, že do roku 2050 vymrie 90 % koralov vplyvom ľudského faktoru. To znamená, že ak nenastanú zmeny, za čias našich pravnúčat už vo svete nebudú existovať žiadne koraly.

1UP veria, že ich práca upozorní na osud koralových útesov a povzbudí ľudí, aby sa aktívnejšie podieľali na ochrane morského života.

Zdroj: thisisinsider.com 

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Mladá či stará žena? To, čo na obrázku uvidíte ako prvé, o vás veľa napovie

Odporúčame: