a

Nová štúdia tvrdí: Ak chcete byť šťastnejší, musíte viac robiť túto jednu vec

Zdroj: Unsplash / Allef Vinicius

Či už sa radíte medzi spoločenské typy milujúce akcie, alebo preferujete menšie spoločenstvo ľudí, s najväčšou pravdepodobnosťou sa budete cítiť lepšie medzi tými, ktorým sa na tvári rozlieha úsmev a šíria okolo seba pozitívnu energiu. 

Hoci sa to môže zdať ako úplná malichernosť, sila úsmevu nie je zanedbateľná. A teraz to máme už aj vedecky podložené. Ako uvádza portál interestingengineering.com, psychológovia z Univerzity v Tennessee, v rámci najnovšej štúdie, zistili, že obyčajný úsmev dokáže prispieť k tomu, aby sa ľudia cítili šťastnejší.

Vo všeobecnosti, sa vedci otázkou vplyvu výrazov tváre na ľudské pocity zaoberali už niekoľko desiatok rokov dozadu. Nie vždy však išlo o jednoznačné závery. „Rozum nám hovorí, že sa môžeme cítiť o niečo šťastnejší, pokiaľ sa jednoducho usmejeme. Alebo, že budeme vážnejší, pokiaľ sa zamračíme. Psychológovia však s touto myšlienkou nesúhlasili viac než 100 rokov,“ hovorí Nicholas Coles, vedúci najnovšej štúdie.

Aktuálne zistenia sú jednoznačnejšie

Na najnovšej štúdii si však vedci dali skutočne záležať, a pustili sa do skúmania údajov, ktoré sa podarilo zozbierať za obdobie dlhšie ako 50 rokov. Predmetom ich záujmu sa stalo doterajších 138 štúdií, ktorých sa zúčastnilo viac ako 11 000 dobrovoľníkov z celého sveta.Na skúmanie zozbieraných údajov použili štatistickú metódu, ktorá sa nazýva meta-analýza. „Nemohli sme sa zamerať len na výsledky jednej konkrétnej štúdie. Psychológovia sa zaoberali touto myšlienkou už od začiatku 70. rokov, chceli sme sa preto pozrieť na všetky zistenia,“ dodáva Coles. 

V tomto prípade bol už však výsledok jednoznačnejší: jednotlivé výrazy tváre majú na ľudské pocity omnoho väčší vplyv, než by sme si možno mysleli. Všetko zlé je teda na niečo dobré. A hoci vedci v tomto ohľade ešte určite nepovedali posledné slovo, aj takéto štúdie pomáhajú lepšie pochopiť fungovanie ľudskej mysle v spojitosti s telom. Oblasť našich emócií je nevyčerpateľná. Aj preto si vedci uvedomujú, že vzdelávanie v tomto smere ešte nie je ani zďaleka na konci.

Zdroj: interestingengineering.com, psyarxiv.com