Search
Close this search box.

Plačete pri dojímavých filmových scénach? Tento prejav emócií o vás veľa prezrádza

Neurológ Paul J. Zak, pôsobiaci na Univerzite v Claremonte, zverejnil štúdiu, ktorá dokazuje pravý opak. Ľudia, ktorí sa pri pozeraní filmu rozplačú, sú empatickejší, dokážu sa lepšie vysporiadať so svojimi emóciami a s ľahkosťou prekonávať každodenné výzvy.

Portál brightside.me zverejnil závery doktora Zaka, v ktorých vysvetľuje, prečo nás slzy preliate pri dojímavých filmoch a knihách robia silnejšími.

1. Vieme, že tie príbehy sú vymyslené, …

… a aj napriek tomu nás dokáže dojať emotívna scéna. To je dôkazom veľkej empatie.

2. Môže za to oxytocín

Zdroj: IMDb

Oxytocín je hormón, ktorý je zodpovedný za to, čo cítime, keď zažijeme niečo dojímavé. Vďaka nemu sa spojíme s príbehom a sme schopní preniesť si z neho niečo aj do skutočného života. Ak sa dokážeme napojiť na emóciu filmu, budeme nielen vnímavejší voči skutočnému svetu, ale aj šťastnejší.

3. Ľudia, ktorí plačú pri filmoch, sa neboja prejaviť emócie

Tí, ktorí necítia rozpaky zo sĺz, sú v skutočnosti omnoho odolnejší. Majú veľkú odvahu, neboja sa prejaviť svoje skutočné pocity, a to ani v prípadoch, kedy by sa mohli stať terčom posmechu. Zak hovorí, že takíto ľudia nemajú problém postaviť sa za to, čo si myslia, že je správne.4. Slzy liečia

Vďaka slzám dokážeme nadviazať duševné spojenie s inými ľuďmi. Sme schopní pochopiť ich trápenie a nesúdime ich zbytočne prísne.

5. Nenechajú sa ovládať emóciami

Každý potrebuje aspoň raz za čas vypustiť paru. Tí, čo si pri filme pravidelne poplačú, sú emocionálne vyrovnanejší než tí, čo ukrývajú svoje city.

6. Netrápia ich rodové stereotypy a nemajú žiadne očakávania len na základe pohlavia

Zdroj: Unsplash / Tom Pumford

„Veľkí chlapci neplačú!“ Ako často ste túto frázu počuli? Deti plačú úplne rovnako, aj chlapci, aj dievčatá. Tlak spoločnosti však núti chlapcov potláčať emócie, pretože až vtedy sa z nich môžu stať muži. Plač je často považovaný za výlučne ženskú črtu.

7. Život si užívajú naplno

Ľudia, ktorí majú vyššiu hladinu oxytocínu, sú omnoho otvorenejší. Dokážu dôverovať iným a nadväzovať hlbšie vzťahy. Žijú naplnenejší život ako tí, ktorí sa boja investovať do vzťahov srdce.

Zdroj: brightside.me, ncbi.nlm.nih.gov

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: