Search
Close this search box.

Plánujete všetko dopredu? Ľudia, ktorí radi improvizujú sú šťastnejší

Vyštudovať, zamilovať sa, nájsť si prácu, zosobášiť sa so svojím vyvoleným partnerom a splodiť potomkov. Taký by mal byť váš život, ak by sme sa riadili tým, čo od nás chcú naši rodičia, starí rodičia a vlastne celá spoločnosť.

Väčšina z nás sa jednoducho prispôsobí, pretože plávať proti prúdu býva veľmi ťažké. Sústredíme sa na pár cieľov, ktoré sú pre nás dôležité a slepo ich nasledujeme. Žiť takýto dopredu naplánovaný život môže byť niekedy vyčerpávajúce, najmä preto, že ciele sa nám niekedy nepodarí splniť načas. Ak máte tridsať a stále žiadne deti, každý sa vás vypytuje, či vám už netikajú biologické hodiny.

zdroj: Unsplash

Čo však robiť, ak ste ešte ani len nestretli človeka, s ktorým by ste tie deti chceli mať? Láske sa predsa nedá rozkázať. To isté platí o práci, aj o vzdelaní. Ak sa miesto budovania kariéry v úspešnej firme rozhodnete cestovať okolo sveta, môže vám to niekto zazlievať?Bohužiaľ, môže. Spoločnosť na vás tlačí a vy máte pocit, že ste zlyhali, pretože všetko nejde tak, ako ste si naplánovali ešte kedysi na základnej škole.

Nie je dôležitý cieľ, ale cesta

Toto príslovie je síce ošúchané ako starý kabát, ale skrýva v sebe neskutočnú pravdu. Nás život sa nesmie skladať z fráz typu: „Ešte zarobím pár tisícok EUR a začnem si skutočne užívať život“. S týmto prístupom sa stále budete pachtiť za akousi fatamorgánou a nikdy nezažijete skutočné šťastie. Na smrteľnej posteli si uvedomíte, že ste vlastne nikdy nežili.

Mať pred očami cieľ, ktorý chceme splniť, nie je samozrejme na škodu. Ak by sme si nekládli vysoké ciele, zakrpateli by sme. Dôležité je udržať si otvorenú myseľ a prijať lepšiu príležitosť, ak vám zaklope na dvere.

zdroj: Unsplash

Niekedy to nie je jednoduché, ale ak budete mať pocit, že vás ovládla rutina, spomeňte si na svoje tínedžerské „ja“. Pamätáte sa, ako ste sa kedysi búrili proti autoritám, proti rodičom a boli ste skutočným rebelom? Možno by nebolo na škodu prebudiť v sebe toho zabudnutého voľnomyšlienkára. Ak stále čakáte na radu, ako dosiahnuť šťastie, jednu pre vás mám.Žite tak, akoby mal byť každý deň vašim posledným

To samozrejme neznamená, že sa máte vykašľať na prácu a vyraziť na dovolenku. Pokúste sa nájsť rovnováhu v každom aspekte svojho života. Neurobte z práce zmysel svojho života, nenechajte peniaze rozhodovať o tom, či ste šťastní, nebojte sa stať kvetinárom, napriek tomu, že mama z vás chcela mať lekára. To isté platí aj o vašom súkromnom živote. Neostávajte v partnerstve, ktoré vás nenapĺňa len preto, že nechcete byť sami a biologické hodiny vám už bijú na poplach.

Je správne opustiť cestičku, ktorú ste si naplánovali a pozrieť sa, či v lese nenájdete pár sladučkých jahôd. Ak sa vám podarí prekonať strach a vyjsť zo svojej komfortnej zóny, určite vás bude čakať (sladká) odmena.

Zdroj: lifehack.org

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: