Search
Close this search box.

Toto sú najväčšie slovenské a české vianočné hity. Poznáte ich históriu?

Mnoho umelcov sa snaží vyrobiť vianočný megahit, pretože ak sa to skutočne podarí, budú mať zarobené na nájomné na mnoho rokov dopredu. Aj preto súčasným vianočným piesňam akosi chýba úprimnosť. 


Poďte sa s nami pozrieť na slovenské a české skladby, ktorým sa svojou originalitou podarilo dotknúť sŕdc ľudí. Výber je čisto subjektívny, ak v ňom bude chýbať vaša obľúbená pieseň, pokojne nám ju pripomeňte v komentároch.

1. Michal Dočolomanský a detský zbor Slniečko – Zima na saniach

Táto jazzová klasika vznikla v roku 1977, hudbu zložil Pavol Zelenay a slová napísal Tomáš Janovic. Pieseň bola súčasťou seriálu pesničiek pre deti s vianočnou tematikou, ktorú pripravovala Slovenská televízia. Nikto vtedy nečakal, že sa z piesne stane hit, ktorý prežije viac než 40 rokov.

2. IMT Smile – Najkrajšie Vianoce

Pieseň Najkrajšie Vianoce vydala skupina IMT Smile prvýkrát ešte v roku 2000, následne v roku 2005 ju kapela prespievala so symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu a detským a dievčenským speváckym zborom Slovenského rozhlasu. Autorom hudby je samotný Ivan Tásler, text napísal Vlado Krausz. Pieseň je sympatická najmä svojou nevtieravosťou a akýmsi pokojom, ktorý z nej sála.

3. Václav Neckář & Umakart – Půlnoční

Pieseň bola vytvorená pre český animovaný film Alois Nebel. Vyšla v roku 2011 a u našich susedov sa stala obrovským hitom. Text napísal Jaromír 99, ktorý je zároveň autorom komiksu, podľa ktorého vznikol aj spomínaný film. Hudbu zložili Dušan Neuwerth a Jan P. Muchov.

4. Hex – Vianočný Karol

Piesne o Vianociach sú zvyčajne plné stromčekov, snehu, zvončekov a iných vianočných rekvizít. Pieseň skupiny Hex z roku 1998 je v tomto iná. Vianoce sú pre hexákov najmä časom, kedy sa môžu stretnúť s priateľmi. 

5. Lucie – Medvídek

Pieseň, ktorú deti chápu ako pieseň o Vianociach a o plyšových hračkách. Keď však dospejú, uvedomia si, že česká hudobná skupina Lucie vytvorila dokonalú metaforu o pašovaní a užívaní drog. Medvídek sa objavil v roku 1998 na albume „Větší než malé množství lásky“ a stal sa jedným z najväčších hitov tejto rockovej kapely.

6. Pavol Habera, Karel Gott, Peter Dvorský – Svet lásku má

Jedna z najepickejších vianočných skladieb, aká vôbec vznikla v našich končinách, spojila tri úžasné a zároveň rozdielne hlasy. Jej vznik bol však vcelku kontroverzný. Pavol Habera dostal za vydanie albumu a za následné turné 3 milióny slovenských korún od Východoslovenských železiarní. Habera na oplátku koncertoval na mítingoch HZDS, čo mu takmer zničilo kariéru. Keď sa však v piesni Svet lásku má rozoznie nádherný tenor Petra Dvorského, na histórii tejto piesne už vôbec nezáleží.

7. Iveta Bartošová – Tři oříšky

Či už máte radšej pôvodnú verziu od Karla Gotta alebo nežný remake od Ivety Bartošovej, jedno je isté. Táto pieseň patrí k Vianociam. Hudbu zložil Karel Svoboda, text napísal Jíři Štaidl. Film Tři oříšky pro Popelku a s ním aj kultová záverečná pieseň, mali premiéru v roku 1973. Iveta Bartošová vydala svoju verziu v roku 1998.

8. Tublatanka – Poďme bratia do Betlehema

Ak máte radi pravé rockové Vianoce, pravdepodobne u vás na sviatky znie Tublatanka a ich slávne „didlaj didlaj didlajda“. Pieseň Poďme bratia do Betlehema je podarenou variáciou klasickej vianočnej koledy. Vyšla v roku 1993 na rovnomennom albume.

9. Lojzo a Miro Žbirka – Každý deň budú vraj Vianoce

Ďalšia nečakaná, no o to zaujímavejšia spolupráca. Hit, ktorý príliš netlačí na pílu a vnesie k vianočnému stromčeku tú správnu pohodu. Pieseň vznikla v roku 1990, zaujímavý je aj klip, v ktorom Marián Kochanský spieva part Mira Žbirku, a naopak.

10. Lubomír Lipský & Jiří Malát a sbor – Těšíme se na Ježíška

Jedna z mála úprimných a vtipných vianočných pesničiek, ktorá je aj o tom, že naše túžby sa na Vianoce nemusia splniť. Pieseň vznikla v roku 1965, hudbu zložil Jaromír Vomáčka, text napísal Zdeněk Borovec. Neskôr ju prespievala aj skupina Divokej Bill.

Zdroj titulnej fotografie: Reprofoto YouTube

 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Pavol Habera zverejnil novú vianočnú pieseň. Natočil k nej aj vtipný videoklip

 

Pozri aj:

Najčítanejšie

Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
5 vecí, ktoré silné ženy vo vzťahoch nikdy netolerujú
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: