Search
Close this search box.

Predajú vám dáždniky, pizzu, či dokonca živých krabov. Toto sú najbizarnejšie automaty sveta

Aj na Slovensku by sme našli netradičné automaty, nad ktorými by cudzinec len krútil hlavou. Napríklad mliekomaty – automaty na čerstvé mlieko. Zdá sa však, že vo svete je bizarností podstatne viac.

 

Pozrite si výber 9 skutočne zvláštnych automatov, na ktoré môžete vo svete pokojne natrafiť.

 

1. V Abu Dhabi nájdete automat, ktorý vám predá zlaté tehličky

Bol vyvinutý nemeckou spoločnosťou Ex Oriente Lux a nájdete ho v Arabských emirátoch, konkrétne v hoteli Emirates Palace Hotel. Táto mašinka ponúka nielen zlaté tehličky v rôznych veľkostiach, ale aj zlaté mince z Austrálie, Kanady a Južnej Afriky. Môžete si byť istí, že nákup zlata sa tu skutočne oplatí, kedže automat aktualizuje kurz tohto vzácneho kovu každých 10 minút.

Zdroj: Wikimedia Commons

2. Chrumkavé a čerstvé hranolčeky nájdete v automatoch po celom svete

Horúce, nezdravé a úžasne chutné. Dokonca aj hranolčeky sa dajú kúpiť v automatoch. Vytvorila ich čínska firma Beyondte Technology Co., Limited, a distribuuje ich do mnohých krajín, od Belgicka až po Čile.

Zdroj: Wikimedia Commons

3. V Arizone si v automate kúpite dokonca aj auto

Hoci sa arizonská firma Carvana zameriava najmä na internetový predaj ojazdených áut, vlastní aj niekoľko výškových budov, ktoré slúžia ako automaty na predaj vozidiel. Nájdete ich prevažne na juhu USA.

Zdroj: YouTube4. Vo Francúzsku si čerstvé bagety kúpite aj počas sviatkov

Richard Sulík by sa tomuto vynálezu určite potešil. Či je polnoc alebo nedeľa, v týchto automatoch dostanete vždy čerstvé pečivo. Stačí ich naplniť predpečeným cestom, automat ho dávkuje podľa potreby a dopeká bagety, aby boli vždy dokonale chrumkavé. Tieto šikovné mašinky vymyslel v roku 2011 pekár Jean-Louis Hecht. Jeho hlavnou motiváciou bolo to, že v auguste, počas prázdnin, býva vo Francúzsku mnoho pekární zatvorených.

Zdroj: Wikimedia Commons

5. V Holandsku nájdete automaty s rýchlym občerstvením

Ak sa vám stánky s rýchlym občerstvením zdajú príliš pomalé, automaty spoločnosti FEBO budú pre vás tým pravým. Nájdete v nich hamburgery, krokety či grilované klobásky.

Zdroj: Wikimedia Commons

6. V Taliansku jedine pizza. Z automatu?

Automat na pizzu vymyslel Talian Claudio Torghele. Inšpirovali ho automaty vo foodcourtoch v Spojených štátoch. Pri predstave pizze z automatu však krčí nos každý správny gurmán.

„Keď ľudia ochutnajú moju pizzu, povedia, že je lepšia, než čakali,“ obhajuje svoj vynález Claudio. Prístroj dokáže vyrobiť cesto na pizzu za neuveriteľných 40 sekúnd. Aj vďaka tejto rýchlosti zaženiete svoj hlad expresne rýchlo.

Zdroj: wikimedia.org

7. V Kalifornii nájdete bankomaty, ktoré vám namiesto peňazí vydajú koláčiky

Vymyslela ich spoločnosť Sprinkles, ktorá sa už od roku 2005 venuje výhradne pečeniu cupcakov.

„Videli sme, že máme zákazníkov, ktorí by ocenili prístup k našim cupcakom 24 hodín denne. Nedávalo však zmysel mať kvôli nim otvorené o tretej či štvrtej v noci. Preto sme vymysleli CupcakeATM,“ hovorí Charles Nelson, zakladateľ firmy Sprinkles.

Zdroj: patch.com8. V Číne kúpite v automate živého kraba

Čím čerstvejšie, tým lepšie. Týmto mottom sa riadia čínske automaty, v ktorých si môžete kúpiť živého kraba. V automatoch je približne 5 stupňov Celzia. Táto teplota udržuje živočíchy v dormantnom stave, až kým si ich nekúpite. Kraby sú zabalené v špeciálnom obale, ktorý pripomína jaskyňu, čo takisto pomáha udržať živočíchy živé a spokojné, až kým neskončia na vašom tanieri.

Zdroj: Pinterest

9. Automaty v Japonsku predávajú skutočne (takmer) všetko

Japonci zbožňujú automaty. V krajine žije viac než 126 miliónov ľudí a na každých 23 občanov pripadá jeden automat. Kúpite v nich skutočne všetko. Od bežných vecí, ako sú cukríky a nápoje, až po dáždniky a spodnú bielizeň.

Zdroj: Wikimedia Commons

Zdroj: thisisinsider.com 

Pozri aj:

Najčítanejšie

Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť

Odporúčané články: