Search
Close this search box.

Steny budovy zaplnilo vyše 400 párov dámskych topánok. Upozorňujú na dôležitý problém

Vo svete je stále veľa násilia, či už sú to vojny, únosy, psychické týranie, hádky alebo bitky. Je však veľmi smutné, že formy násilia a agresie sa nachádzajú aj v rodinách. Rodina tvorí základ spoločnosti a každý jedinec si v nej zaslúži rešpekt a pocit bezpečia. 


Bohužiaľ, nie je tomu vždy tak. K domácemu násiliu dochádza čoraz častejšie a zabrániť mu je niekedy náročnejšie, než sa zdá. A práve na tento problém sa rozhodol poukázať aj umelec z Turecka.

Ako informoval portál unilad.co.uk, umelec Vahit Tuna pripevnil na steny budovy v Istanbule 440 dámskych párov topánok, z ktorých každý predstavuje ženu, ktorá bola minulý rok zavraždená manželom. 

Topánky sú rozmiestnené na dvoch stenách, ktoré patria umeleckej platforme Yanköşe v istanbulskej štvrti Kabatas. Platformu a steny vytvoril kávový reťazec Kahve Dünyas, pretože chcel umožniť vyjadriť sa umelcom, ktorí produkujú šokujúce či experimentálne súčasné umenie.

Ako ďalej uviedol portál Hurriyet Daily News, autor projektu sa pre miestne médiá vyjadril, že jeho zámerom bolo poukázať na fakt, že v krajine je stále viac obetí domáceho násilia, ale aj zvýšiť povedomie o vraždách žien.

Projekt zhmotňuje práve túto problematiku podobne, akoby išlo o sochu alebo pamätník.Tuna dodal, že topánky zostanú umiestnené na stenách pol roka a čierne vysoké podpätky zvolil preto, aby reprezentoval nezávislosť a vzdor.

Alarmujúce štatistiky

Číslo, ktoré predstavuje počet usmrtených žien, pochádza z organizácie „We Will Stop Femicide Platform“, ktorá každoročne monitoruje smrteľné následky domáceho násilia. Združenie vysvetľuje, že ženy z Turecka chcú pracovať a vzdelávať sa, no nemajú možnosť sa slobodne rozhodovať o svojom živote. Namiesto porozumenia sa dočkajú násilného konania od mužov.

https://www.instagram.com/p/B2Yt4pQgDFu/

Podľa údajov, ktoré má organizácia k dispozícii, počet žien, ktoré boli usmrtené v roku 2018 vzrástol, oproti roku 2017, až o 31. Tento nárast však, bohužiaľ, ešte nie je, zdá sa, na konci. Doterajšie údaje z roku 2019 vraj tiež nasvedčujú tomu, že na konci roka oznámi organizácia ďalší nárast obetí domáceho násilia.

Pre väčšinu žien, ale aj mužov, je nesmierne zložité priznať sa k tomu, že ich manžel alebo manželka bije a psychicky týra. Spoločenský tlak okolia je pre nich ťažké znášať, a preto veľakrát radšej pretrpia násilnosti od svojho partnera.

Domáce násilie je však problémom, pred ktorým netreba schovávať hlavu do piesku. Naša spoločnosť sa síce posúva každým dňom vpred, avšak na to, aby sme žili v kultivovanom svete, je potrebných ešte veľa odvážnych jedincov.

Zdroj: unilad.co.uk, hurriyetdailynews.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: