Life is beautiful

“Nedopusť, aby ti včerajšok, zabral väčšinu dneška” – Will Rogers

Nájdeš nás aj tu

Unikátny gél pomôže ľuďom v extrémnych mrazoch. Dokáže liečiť omrzliny

Ľudia holdujúci zimným športom, horolezci, ale aj obyčajní ľudia žijúci na izolovaných, chladných miestach. Všetkým hrozí, že sa na ich tele objavia omrzliny. Nie vždy je však poruke lekárska pomoc. Nový liek môže zabrániť tomu najhoršiemu.


Ako informuje portál goodnewsnetwork.org, vedci zo spoločnosti ACS Biomaterials Science & Engineering vyvinuli vskutku unikátne liečivo. Gél v spreji, ktorý stačí nastriekať na kožu zasiahnutú omrzlinami, pomôže poškodeným miestam zregenerovať. 

Ako vznikajú omrzliny?

Extrémny chlad spôsobuje, že v koži a podkožných tkanivách zamrzne tekutina, ktorá vykryštalizuje. To vedie k zápalom a spomaleniu cirkulácie krvi. Postihnuté bunky následne umierajú.

Najčastejšie postihnuté sú končatiny, prípadne nos a uši, teda miesta, ktoré sú ďalej od stredu tela a tok krvi v nich nie je až taký silný. Ak sa omrzliny neošetria krátko po ich vzniku, hrozí zranenému gangréna, ktorá môže vyústiť až do amputácie postihnutej časti tela.

Ako to funguje? 

Riešením môže byť práve gél v spreji, ktorý vyvinul doktor Rahul Verma so svojím tímom. Liečivo sa jednoducho nastrieka na postihnuté miesto. Hlavnou zložkou je látka heparín, ktorá zlepšuje prietok krvi a znižuje zrážanlivosť. Tým pomáha regenerovať krvné cievy.

Lipidové nosiče dokážu dostať liečivý heparín hlboko do tkanív. Sprej obsahuje aj ibuprofén, ktorý potláča bolesť a propylénglykol, vďaka ktorému sprej nezamrzne ani v extrémnom chlade.

Vedci testovali sprej na zvieratách. Za 14 dní sa im pritom podarilo vyliečiť bez následkov všetky omrzliny. Bez použitia gélu bola úspešnosť liečby len 40 %.

Zdroj: goodnewsnetwork.org

Zdroj titulnej fotografie: Flickr / Nishi Drew

You don't have permission to register