Dostali ste chuť na sladený nápoj, ale máte pocit, že obsahuje príliš veľa škodlivých látok, a tak radšej siahnete po diétnej verzii? Väčšina z nás si „bombu“ plnú cukru radšej odoprie, pretože to nie je dobré pre naše zdravie. No zamysleli ste sa niekedy nad tým, čím je vlastne cukor v diétnych nápojoch nahradený? 


Možno si teraz poviete, načo aj? Veď ide určite o zdravšiu verziu môjho obľúbeného nápoja. Nie je tomu však celkom tak. Ani v prípade nápojov bez cukru sa nám totiž naše telo nepoďakuje.

Stránka LADbible informovala o štúdii, ktorá ukázala, že pitie diétnych nápojov je rovnako škodlivé ako pitie tých, ktoré obsahujú cukor. Yasmin Mossavar-Rahmani, vedúci tejto štúdie, ktorý pôsobí na Lekárskej fakulte Alberta Einsteina v New Yorku, tvrdí, že umelo sladené nápoje nemusia byť neškodné a ich časté pitie je spojené s vyšším rizikom infarktu, mozgových príhod či demencie.



Výskum totiž ukázal, že pitie dvoch alebo viacerých plechoviek denne zvyšuje riziko mozgovej príhody o štvrtinu a riziko srdcových chorôb až o tretinu. Riziko predčasnej smrti je u ľudí, ktorí tieto nápoje pijú, vyššie až o 16 %. 

Zdroj: Pexels

Takže, aj napriek tomu, že väčšina ľudí si pravdepodobne myslela, že pitím diétnych nápojov robí službu svojmu organizmu, ukázalo sa, že to tak vôbec nie je. Aj keď diétne nápoje môžu mať nižšie množstvo kalórií, sladidlá, používané ako náhrada cukru, sú podľa výskumov spojené s celým radom negatívnych účinkov.

Škodlivosť potvrdili aj ďalšie štúdie

Škodlivosťou diétnych nápojov sa zaoberali aj iné štúdie. Ako informovala stránka newsmax.com, vedci z nemocnice v Massachusetts zistili, že konzumácia tohto druhu umelých sladidiel môže viesť k obezite alebo cukrovke. Mnohokrát totiž idú ruka v ruke s väčšou chuťou do jedla. 

Napokon, tejto otázke sa venovala aj ďalšia štúdia z dielne univerzity v Melbourne, uverejnená na stránke medicalnewstoday.com, ktorá poukázala na to, že mnoho ľudí si neuvedomuje skutočnosť, že hoci redukcia príjmu cukru znižuje riziko zubných kazov, chemická zmes niektorých kyselín v nesladených potravinách a nápojoch má za následok rovnako škodlivý stav zubov.

Zdroj: Pexels

Diétne nápoje majú totiž v sebe vysoký obsah kyselín, najmä kyseliny citrónovej a fosforečnej. Z toho vyplýva, že pokiaľ pijete takéto nápoje, zuby „plávajú v kyseline“, čo zapríčiňuje poškodenie po celom ich povrchu.

Viaceré štúdie teda poukazujú na to, že aj napriek tomu, že ide o nápoj s nízkym alebo žiadnym obsahom cukru, stále môže zvyšovať riziko rôznych ochorení. Je evidentné, že nahrádzanie sladených nápojov týmito diétnymi verziami nám neposkytuje žiadne zdravotné výhody. Preto, ak sa chceme nášmu telu zavďačiť, najlepšou alternatívou je jednoznačne čistá voda.

Zdroj: ladbible.com, newsmax.com, medicalnewstoday.com

Naspäť hore
You don't have permission to register