Search
Close this search box.

Žena opustila mestský život a stala sa uznávanou umelkyňou. Ako sa jej žije v súlade s prírodou?

Súčasná doba plná technologických výdobytkov, skúsenej vedy a bohatého sociálneho kontaktu, je náš každodenný luxus. Vzdať sa ho nie je vôbec jednoduché, no určite to môže stáť za to. Nasledujúci príbeh je toho skutočným dôkazom. 


Jonna Jinton, tridsaťročná umelkyňa zo Švédska, sa rozhodla pre radikálnejšiu zmenu vo svojom živote. Prelomový bol pre ňu rok 2010, kedy opustila mestský život v jej rodnom meste Göteborg, zanechala štúdium a presťahovala sa do dedinky s 10 obyvateľmi s názvom Grundtjärn na severe Švédska. Dôvod bol jednoduchý. Túžila po prírode a tichu. 

Vrátila sa ku starým zvykom

Drobná chatrč, ihličnaté lesy, rozsiahle lúky a jazero. To všetko jej pripomínalo život predkov, ku ktorému sa chcela čo najviac priblížiť. Očaril ju najmä známy škandinávsky druh melódie, tzv. „Kulning“, v ktorom sa spája niekoľko vysokých tónov. Ich úlohou bolo privolávať dobytok z hôr po celom dni na paši.  

Okrem iného, Jonna každú jar zbiera tradičným spôsobom brezovú šťavu. „Pitie tohto nápoja napomáhalo po dlhej zime znova nadobudnúť svoju silu,“ vysvetľuje vo videu, v ktorom tento spôsob získavania sama zachytila.

Začiatky boli ťažké

Jonnin život však na začiatku vôbec nevyzeral ako vystrihnutý z rozprávky. Nemala žiadny konkrétny plán či pravidelný prísun peňazí. „Prvé roky v Grundtjärne boli veľmi náročné. Dlhé a chladné zimy. Starosti o peniaze a starý dom, kde len udržať teplo bola práca na plný úväzok,“ prezradila.

Na druhej strane však práve počas tohto obdobia objavila svoje najväčšie vášne – fotografovanie, filmovanie a písanie. Vďaka tomu si založila malý blog, a neskôr i vlastný kanál na YouTube, kde sa začala deliť o rôzne chvíľky zo svojho nezvyčajného života.

Jej deň totiž zahŕňa napríklad ručné pranie v rieke, rúbanie dreva, kúpanie sa v jazere namiesto sprchovania či jednoduché domáce stravovanie. Jej život však nie je ani zďaleka samotársky. Našla si skvelého partnera, ktorý je už jej aktuálnym manželom, a spoločnosť jej už niekoľko rokov robí verný psí kamarát či najnovšie aj dve mačky. 

Hoci Jonnina životná cesta nepôsobí vždy rozprávkovo, jej hlavným životným krédom je tešiť sa predovšetkým z maličkostí. Len tak si do svojho života prilákame aj tie väčšie veci. Jej sen alternatívneho životného štýlu sa premenil na skutočnosť vďaka cieľavedomosti, ktorú na nej mnohí ľudia obdivujú. 

Zdroj titulnej fotografie: FB / Jonna Jinton

Pozri aj:

Najčítanejšie

Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: