Search
Close this search box.

TOP tipy na cestovanie: Toto sú neprehliadnuteľné a veľmi zaujímavé historické miesta na východe Slovenska

Leto sa už pomaly, ale isto, blíži ku koncu, no na spoznávanie našej bohatej histórie nie je nikdy neskoro. Aj preto sme pre vás vybrali 3 zaujímavé tipy, ktoré si určite zaslúžia našu pozornosť, tentokrát na východnom Slovensku. 


Kaštieľ v Betliari

Lovecké umenie, cisárovná Sissi, múmie, ľadové medvede či seriál 1890. Všetky tieto zdanlivo nesúvisiace slová spája jedno miesto, kaštieľ v Betliari. Nachádza sa v Košickom kraji, konkrétne severozápadne od Rožňavy. Na mieste pôvodnej barokovej stavby stojí kaštieľ z 19. storočia ako pôvodné obydlie významného šľachtického rodu Andrássyovcov.

Zdroj: Wikimedia / Maros

Čaká vás jedinečná prehliadka šľachtickej bytovej kultúry z 18. až 19. storočia. Ocitnete sa v početných, nádherne zariadených salónikoch, v ktorých zámožní zdvorilo konverzovali a popíjali kvalitnú kávu či koňak. K zaujímavostiam rozhodne patrí bohato zariadená knižnica, v ktorej sa nachádzajú historické rukopisy z 15. až 20. storočia v rozličných jazykoch. Za povšimnutie stoja umelecké zbierky maľby, skla, hodín, porcelánu, keramiky či loveckých trofejí.

Zdroj: Wikimedia

Televízni diváci si určite pamätajú detektívny seriál s historickou tematikou pod názvom 1890 (natočený v roku 2017, v hlavnej úlohe s Jánom Koleníkom), ktorý sa odohráva práve v tomto čarovnom sídle. Podmanivú atmosféru dotvára vkusný anglický park z 18. storočia s unikátnym vodným systémom a vodopádom.

Vstupné: 8 eur (dospelí)

Kaštieľ Strážky

Kaštieľ Strážky sa nachádza v Prešovskom kraji, konkrétne v okrese Kežmarok. Kaštieľ postavený v 16. storočí nesie v sebe prvky renesančného, barokového a klasicistického slohu. Je zaradený medzi národné kultúrne pamiatky, pričom v súčasnosti sa tu nachádzajú expozície Slovenskej národnej galérie.

Zdroj: Slovenská národná galéria / Viktor Szemzö

K najzaujímavejším patrí výstava životného diela umelca stredoeurópskeho formátu, Ladislava Mednyánskeho. Jeho obrazy boli často inšpirované prírodou rodných Strážok. Nachádzajú sa tu  početné portréty, krajinomaľba či motívy vojnového sveta. K dispozícii je tiež rozsiahla obrazová zbierka portrétov zo 17. – 19. storočia a výstava sochárstva 20. storočia.

Súkromná knižnica obsahuje vyše 8500 zväzkov z rozličných vedných odvetví. Ako uvádza oficiálna stránka Slovenskej národnej galérie, na tomto mieste sa natáčal aj francúzsky film Muž, ktorý klame od svetoznámeho režiséra Alaina Robbe – Grilleta. Nadšenci maľby a filmového umenia určite nebudú sklamaní.

Vstupné: 2,70 (dospelí)

Kežmarský hrad 

Kežmarský hrad pochádza z 15. storočia a pokladá sa za jediný zachovaný hrad v spišskom regióne. Vedeli ste, že v Kežmarku pôsobil zakladateľ röntgenológie na Slovensku, Vojtech Alexander?

Zdroj: Wikimedia / Kezmarcan

K zaujímavostiam tiež patria expozície mestského streleckého spolku či ukážky lekárskeho umenia na Spiši. Ak ste navyše zvedaví na kežmarské povesti, napríklad o zamurovanej hradnej panej, odbornú prehliadku si rozhodne nenechajte ujsť.

Vstupné: 6 eur (dospelí)

 

Východné Slovensko, okrem už spomenutých miest, ponúka neobmedzené možnosti. Či už sa vyberiete na ľahkú či strednú turistiku, alebo stavíte na historické pamiatky, určite vás čaká príjemný zážitok. K dispozícii sú pomerne prehľadné a zaujímavé internetové stránky či turistické tipy. Stačí si už len vybrať a dosýta objavovať.

Zdroj: snm.sk, sng.sk, kezmarok.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: