Search
Close this search box.

V Číne zaviedli „Veľkého brata“. Obyvateľov sledujú milióny kamier

Čínska vláda ešte v apríli tohto roka spustila projekt, v rámci ktorého neustále „špehuje“ svojich občanov. Zatiaľ je v tomto experimente zapojených „len“ niekoľko miliónov ľudí, no do roku 2020 chce Čína zaviesť toto opatrenie celoplošne. Plánuje tak monitorovať až 1,4 milióna občanov.

Na spustení tohto „Systému sociálneho kreditu“, ako ho pracovne nazvali, pracuje Čínska komunistická strana už viac než 10 rokov.  Kým dôveryhodní občania budú voľní ako vtáci, tí neprispôsobiví budú sledovaní na každom kroku.

zdroj: zerohedge.com

Na tento účel bude musieť Čína vybudovať technologické zázemie. V súčasnosti monitoruje čínskych občanov už asi 600 miliónov kamier, v nasledujúcich rokoch k nim pribudne ďalších 200 miliónov. Kamery sú vybavené systémom na rozoznanie tváre a sú schopné k nej priradiť meno, ale aj zdravotné a finančné informácie, či konkrétny výpis z registra trestov. Všetky údaje spracováva a vyhodnocuje sieť systémov s umelou inteligenciou.

Systém odmien a trestov

Samotný spôsob udeľovania kreditov je v podstate jednoduchý. V skúšobnej verzii, ktorá už prebieha v niektorých mestách, sú občania hodnotení číselným skóre.



Ak budete načas platiť účty, prispievať na charitu, prípadne recyklovať odpad, získate nejaké body naviac. Za tieto potom budete môcť užívať výhody, ako napríklad lacnejšiu hromadnú dopravu, VIP prístup do niektorých inštitúcií, či kratšie čakacie doby v nemocniciach.

Ak vás však kamery prichytia fajčiť na miestach, kde je to zakázané, alebo budete meškať so splátkami, očakávajte trest. Neprispôsobivým občanom hrozí nielen pokuta, ale napríklad aj cestovné obmedzenia. Od roku 2014, kedy Čína zaviedla skúšobnú verziu systému, dostalo 9 miliónov ľudí zákaz kúpiť si letenky.

Pre aj proti

Táto „digitálna diktatúra“ má už aj svoje obete. Investigatívnemu novinárovi Liu Hu zničila kariéru. Po tom, ako obvinil vládu z korupcie, spadlo jeho sociálne skóre na minimum. Nemohol cestovať a zrušili mu aj konto na sociálnych sieťach. Tým prišiel o 2 milióny sledovateľov, a následne aj o prácu.

zdroj: YouTube

Mnoho ľudí v krajine však s týmto systémom nemá žiadny problém. Pochvaľujú si najmä zvýšenú bezpečnosť a výhody, ktoré im prinesie dobré hodnotenie. „Ich oči sú slepé, ich uši nepočujú. Vedia len málo o svete a žijú v ilúzii,“ hovorí o takýchto pozitívnych ohlasoch Hu.

Situácia v Číne pripomína svetoznámu Orwellovu dystopiu „1984“, v ktorej sú občania totalitného štátu neustále sledovaní okom kamery, ktoré nazývajú „Veľký brat“. Kniha bola inšpiráciou aj pre reality show „Big Brother“, a jej podobné projekty. Boli založené na tom, že ľudí zatvorili do jedného priestoru, v rámci ktorého boli neustále monitorovaní kamerami.

Aktéri týchto reality show dostali za svoj exhibicionizmus adekvátny plat. Občanov Číny však čakajú tresty, ak sa nebudú správať tak, ako to vyhovuje ich vláde.

Zdroj: iflscience.com, sciencealert.com 

Pozri aj:

Najčítanejšie

TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Septik alebo žumpa: Ktorá voľba bude s vašou domácnosťou viac kompatibilná?
Čo sa stane s vaším telom, ak na 28 dní skoncujete s alkoholom?
Poznáte ich všetky? Toto je 8 najznámejších piesní z kultových Disneyoviek
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík

Odporúčame: