Search
Close this search box.

V Londýne osadili výnimočné automaty. Čakajúcim ponúknu krátke poviedky

Podľa uskutočneného výskumu ostáva vo Veľkej Británii každoročne až 53 miliónov kníh nedočítaných. Portál londonist.com uvádza, že najčastejším dôvodom je nedostatok času. Miestne úrady sa preto rozhodli osadiť automaty, ktoré budú ponúkať krátke poviedky. Ich prečítanie zaberie omnoho menej času ako bežný román.

Žánre sú rôznorodé

Čitatelia si budú môcť zvoliť poviedku aj podľa jej dĺžky. K dispozícii pritom budú mať 1, 3 a 5-minútové príbehy. V ponuke je tiež viacero žánrov, medzi ktorými nebudú chýbať kriminálky, romance, ale ani poviedky klasikov ako Virginia Woolf, Lewis Carroll či Charles Dickens. Tlačené budú pritom na ekologicky šetrný papier a dostanete sa k nim celkom zadarmo.

Zdroj: Canary Wharf

Výskum tiež ukázal, že až 70 % ľudí by uprednostnilo dobrú knihu pred trávením času na sociálnych sieťach. Možno práve poviedky sú tým správnym riešením. Ich prečítanie nezaberie veľa času.

„Naše automaty na poviedky ponúkajú perfektný digitálny protijed,“ hovorí Lucie Moore, vedúca kultúry v spoločnosti Canary Wharf Group, ktorá prišla s nápadom postaviť v Londýne takéto automaty.Nejde o úplnú svetovú novinku

Londýn však nie je prvým mestom, v ktorom sa už tento zaujímavý nápad realizoval. Za automatmi na poviedky stojí francúzska spoločnosť Short Édition, ktorá ich osadila už aj v Spojených štátoch, Hong Kongu, Kanade a Francúzsku.

„Vždy som miloval výzvu, ktorú vám prináša písanie poviedky – musíte vytvoriť celý svet na niekoľkých stránkach. Musí tam byť otázka, kto to urobil, musia tam byť podozriví a všetky odpovede. Musí sa to začať, ale aj skončiť, počas jednej minúty. Dúfam, že to bude baviť cestujúcich metrom, aspoň nebudú frustrovaní, že musia vystúpiť skôr, ako dočítajú kapitolu,“ uviedol spisovateľ Anthony Horowith, ktorý sám pre tento projekt napísal detektívnu poviedku Mr Robinson.

Dúfajme, že sa tento úžasný nápad ujme a prinesie samotným čitateľom veľa radosti.

Zdroj: telegraph.co.uk, londonist.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Pivo ako zázračný mok. Vedci potvrdili jeho prínosy pre naše zdravie
5 vecí, ktoré silné ženy vo vzťahoch nikdy netolerujú
Psychológ zverejnil prekvapivý dôvod, prečo rodičia vyberajú netradičné mená pre svoje deti
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: