Search
Close this search box.

Veľké záhady histórie: Nad týmito tajomstvami si vedci lámu hlavu ešte aj dnes

Stránka brightside.me sa pozrela na pár veľkých tajomstiev, ktoré dodnes robia vedcom vrásky na čele.

1. Čo má Sfinga pod uchom? Dá sa do nej vojsť?

Zdroj: Wikimedia / MusikAnimal

Známa egyptská Sfinga v Gíze je stará približne 4500 rokov a je opradená mnohými tajomstvami. Pod uchom má akúsi dieru. Nik nevie, či ju tam zanechal zub času, alebo ju tam urobili schválne jej dávni stavitelia.

Ako informoval The Sun, podľa niektorých teórií je práve táto diera akýmsi zámkom, vďaka ktorému sa dá Sfinga otvoriť. Existuje totiž aj dávny obrázok Sfingy z 19. storočia, na ktorom ľudia vychádzajú z jej hlavy. Je možné, že sa do nej dalo kedysi skutočne vojsť? Vedci túto teóriu zatiaľ odmietajú.2. Starodávne CD, ktoré nik nevie prečítať

Zdroj: Wikimedia / C messier

Tento zaujímavý hlinený predmet sa nazýva „Faistský disk“ a odhaduje sa, že má približne 3700 rokov. Objavený bol na Kréte a jeho priemer predstavuje 16 cm. Na disku sú vyryté rôzne znaky, ktoré však vedci dodnes neboli schopní rozlúštiť. Predpokladá sa, že disk sa má čítať špirálovito a je na ňom zobrazená modlitba.

3. „Mäso požierajúce“ hrobky v Turecku

Zdroj: Flickr / Panegyrics of Granovetter

Nie, toto nie je námet žiadneho béčkového hororu, takéto hrobky skutočne existujú. Nájdete ich v starodávnom meste Assos a sú známe pod názvom Canakkale. V týchto sarkofágoch sa telá rozkladajú rekordnou rýchlosťou. Ľudské telo sa v nich rozloží za 40 dní, pričom bežne to trvá 50 až 200 rokov. Vedci usudzujú, že je to kvôli vysokému obsahu hliníka, ktorý sa nachádza v týchto kobkách.

4. Kokaín a tabak v egyptských hrobkách

Zdroj: Wikimedia

Keď vedci skúmali múmiu faraóna Ramzesa Veľkého, v jeho tele objavili pozostatky tabaku, hašiša a kokaínu. Podobný objav sa im podaril aj pri ďalších múmiách. Tieto rastliny však v Egypte rozhodne nerastú, nájdete ich výhradne v Amerike. O čom to teda svedčí? Dostali sa Egypťania do Ameriky ešte pred Vikingami a doniesli si odtiaľ drogy?

5. Záhadné kamenné gule na Kostarike

Zdroj: Wikimedia / Rodtico21

Tieto dokonalé kamenné gule, ktoré boli vytvorené pred 1 500 rokmi, nájdete pod názvom „Las Bolas“. Majú priemer od 10 do 257 centimetrov a vážia 16 ton. Pozrieť si ich môžete na Kostarike. Nevyriešenou otázkou ostáva, na aký účel boli vytvorené. Ešte zaujímavejšou záhadou je však to, ako boli vlastne vytvorené. Domorodí obyvatelia rozhodne nemohli poznať technológiu, ktorá by ich dokázala vytvoriť.

6. Rukopis napísaný v neprelomiteľnom kóde

Zdroj: Wikimedia

Je známy pod názvom „Voynichov rukopis“, pochádza zo 16. storočia a nedá sa rozlúštiť. Vedci však veria, že pochádza z Talianska. Šifru, ktorou je napísaný, nedokázali prelomiť ani kryptografovia počas 2. svetovej vojny. Rukopis je pomenovaný podľa Wilfrida Voynicha, obchodníka s knihami, ktorý ho v roku 1912 objavil.7. Starodávna mapka vedúca k pokladu

Zdroj: Wikimedia / Osama Shukir Muhammed Amin FRCP(Glasg)

V jaskyni, nachádzajúcej sa na brehu Mŕtveho mora, sa našiel zvláštny medený zvitok, ktorý údajne vedie k tajnému židovskému pokladu. V skutočnosti ide o akúsi mapku, na ktorej sú presné inštrukcie, ako sa k pokladu dostať. Po jeho stopách sa už vydalo množstvo dobrodruhov.

Bohužiaľ, bájny poklad sa nepodarilo nájsť nikomu. Je to najmä preto, že inštrukcie na zvitku sú príliš presné a podrobné. Je tam napríklad pokyn: „Pri vodnej fontáne odbočte vľavo“. A práve v tom je problém. Zvitok pochádza z roku 70 nášho letopočtu a za 2 000 rokov sa krajina príliš zmenila. Mnohé miesta pochoval piesok.

Zdroj: brightside.me, thesun.co.uk

Pozri aj:

Najčítanejšie

Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: