Search
Close this search box.

Veľkolepý boxerský súboj na obzore: Povetkin sa dočkal a Joshua je opatrný

Pre Anthonyho Joshuu to bude tretia obhajoba opaskov WBA, WBO, IBF a IBO od ich minuloročného zisku po víťazstve nad Vladimírom Kličkom. Paradoxom je, že práve Vladimír Kličko je dosiaľ jediným premožiteľom Alexandra Povetkina v jeho profesionálnej kariére z ich súboja v roku 2013.

Uvidíme nového majstra? 

Viac, ako súboj s Povetkinom, rezonoval však v boxerských kruhoch pripravovaný súboj Joshuu s americkým držiteľom titulu organizácie WBC, Deontayom Wilderom, ktorý mal byť unifikačným súbojom superťažkej hmotnostnej kategórie. Aj napriek súhlasu Wildera s uskutočnením stretnutia v Spojenom kráľovstve sa dohoda o jeho termíne rodila veľmi ťažko.

Rokovanie o nej skomplikoval aj zásah organizácie WBA, ktorá dala Joshuovi 24 hodinové ultimátum na dohodnutie súboja práve s Povetkinom, ako prednostným vyzývateľom WBA, pod hrozbou možnej straty titulu majstra sveta v superťažkej váhe tejto organizácie.

„Radšej by som boxoval proti Wilderovi, takže ideálne by bolo, keby Povetkin mohol počkať do budúceho roka. Keď držíte viac než jeden opasok, je problém splniť požiadavky všetkých verzií. Dúfam, že bude trpezlivý, ale ak nie, nevidím význam v strate opasku. Pokiaľ budem musieť nastúpiť najprv proti Povetkinovi, nech je tak,“ povedal pred časom 28-ročný Brit podľa špecializovaného portálu Bad Left Hook.

zdroj: Sky Sports

Nakoniec Joshua pristal na podmienku WBA a došlo k dohode na termíne súboja s Povetkinom. „Viem, že sa veľa hovorí o Wilderovi, ale tento súboj (s Povetkinom – pozn.autora) bude najnáročnejší  v jeho doterajšej kariére,“ priznal podľa express.co.uk Joshuov manažér Eddie Hearn. „Je to veľmi nebezpečný zápas. Podľa mňa je v tomto období, keď chceme súboj s Wilderom, šialené čeliť Povetkinovi. Ale taký je Anthony. On si myslí, že zápas medzi ním a Povetkinom je teraz ten najlepší, aby ukázal Wilderovi, že si pred ním nevyberá ľahkých súperov,“ dodal Hearn pre badlefthook.com.Zo všetkého je najviac smutný práve Deontay Wilder, ktorý už rok volá po zápase s Joshuom. Dočká sa ho 13. apríla 2019. Miestom súboja bude taktiež londýnsky štadión Wembley.

Kto je vlastne Alexander Povetkin, prezývaný tiež Sasha?

Muž opradený rôznymi kauzami sa narodil 2. septembra 1979 v Kursku vo vtedajšom Sovietskom zväze. „Keď som začal, mal som 13 rokov a odvtedy zbožňujem súťaženie. Bol som závislý na športoch, špeciálne na tých extrémnych ako parašutizmus a motocykle. Mal som aj motorku, ale musel som ju predať, pretože som z nej mal veľa zranení,“ hovorí o sebe Povetkin. „Vždy som rád sledoval MMA a box. Môj otec sa ma spýtal, či nechcem začať trénovať v našej telocvični,“ doplnil.

zdroj: YouTube

Povetkin sa vypracoval na tvrdého borca, ktorý nenecháva nič na náhodu. Medzi jeho najväčšie amatérske športové úspechy patrí nepochybne zisk zlatej olympijskej medaily v Aténach v roku 2004, ako aj zisk zlatých medailí na majstrovstvách sveta v roku 2003 a majstrovstvách Európy v rokoch 2002 a 2004. Jeho úspešne sa vyvíjajúcu profesionálnu kariéru poznačili dopingové kauzy.

Dopingové kauzy rezonujú jeho menom

V prvom prípade profesionálna boxerská organizácia WBC odložila na neurčito súboj medzi ním a Američanom Deontayom Wilderom o opasok organizácie WBC v superťažkej hmotnostnej kategórii, ktorý sa mal uskutočniť 21. mája 2016 v Moskve. Dôvodom bol pozitívny nález na predzápasovej antidopingovej kontrole, pri ktorej našli v tele ruského boxera meldónium, ktoré Svetová antidopingová agentúra zaradila na zoznam zakázaných látok od 1. januára 2016. Svetová antidopingová agentúra medzičasom Povetkina očistila, lebo sa ukázalo, že nepovolený medikament užil ešte pred jeho zaradením do zoznamu zakázaných substancií.

zdroj: Pixabay

V decembri v roku 2016 zase zrušili stretnutie o titul v superťažkej váhovej kategórii boxerskej organizácie WBC medzi Povetkinom a Kanaďanom Bermanem Stivernem, pretože ruský pästiar neprešiel antidopingovou skúškou. Povetkin mal pozitívny test na ostarín – zakázanú látku podporujúcu rast svalov, dôsledkom čoho mal zastavenú činnosť na rok a musel zaplatiť pokutu 250 tisíc dolárov.

Povetkin sa proti zákazu štartu po udelení trestu ešte na jar 2017 odvolal. Podľa jeho promotéra Andreja Rjabinského vedenie organizácie WBC následne usúdilo, že druhý pozitívny test bol spôsobený kontaminovaným potravinovým doplnkom.

O vzájomnom rešpekte Joshuu a Povetkina svedčia ich vyjadrenia

„Povetkin je nebezpečný oponent, ktorého nebudem brať na ľahkú váhu. Má toho veľa za sebou, iba hlupák by ho podceňoval,“ citovala 28-ročného Anthonyho Joshuu agentúra AP. „Stretnem sa s momentálne najlepším boxerom na svete a 22. septembra chcem využiť príležitosti. Má štyri opasky a ja ich všetky chcem. Som rád, že súboj už má termín aj miesto,“ kontroval Povetkin.

zdroj: The Independent

Najlepšou pozvánkou na ich súboj sú posledné výsledky. Povetkin na galavečere v Cardiffe v poslednom súboji pred hlavným zápasom upútal arénu knokautom, ktorý uštedril Davidovi Priceovi. Joshua zase v marci doplnil zbierku svojich titulov o víťazstvo v organizácii WBO triumfom nad Novozélanďanom Josephom Parkerom.Zostáva teda len veriť, že súboj oboch borcov naplní veľké očakávania a prinesie nenahraditeľný športový zážitok nielen pre fanúšikov boxu.

Pozri aj:

Najčítanejšie

Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: