Search
Close this search box.

Tu by ste sa asi kúpať nechceli. Pozrite si 9 najnebezpečnejších vôd sveta

Niektoré vodné hladiny však môžu byť poriadne nebezpečné aj pre najväčších vyznávačov adrenalínu. Portál brightside.me zverejnil zoznam vodných plôch, na ktoré by ste si mali dávať, v prípade chuti okúpať sa, veľký pozor. V opačnom prípade sa totiž môže stať, že sa vaša pohodová dovolenka zmení na boj život.

1. Great Blue Hole, Belize

Zdroj: Flickr / Eric Pheterson

Počas prílivu sa priekopa mení na obrovský vír, ktorý do seba vťahuje všetko, čo sa nachádza na hladine. Počas odlivu sa z nej zase valia prúdy vody, ktoré zomelú všetko, čo im stojí v ceste. I napriek tomu je toto miesto považované za raj pre všetkých potápačov.

Samotný Jacques Cousteau prehlásil túto priekopu, prezývanú aj „Oko Zeme“, za najlepšie miesto na potápanie. Zároveň je však považovaná za jedno z najnebezpečnejších miest na svete (VIAC takých miest nájdete TU).2. Michiganské jazero, USA

Zdroj: Wikipedia

Americké jazero Michigan má veľmi zlú povesť. Mnohí ho dokonca prirovnávajú k Bermudskému trojuholníku. Jedna z najhorších leteckých nehôd v dejinách Spojených štátov sa odohrala práve nad jeho vodami. Okrem lietadiel je však jazero nebezpečné aj pre plavcov. Každoročne v jeho vodách zahynie niekoľko desiatok ľudí. Príčinou sú najmä nevyspytateľné vodné prúdy, ktoré vznikajú a zanikajú skutočne kedykoľvek.

3. Sodné jazero, Tanzánia

Zdroj: Wikipedia

Sodné jazero („Lake Natron“) je jedno z najslanších a najzásaditejších jazier na svete. Na jeho hladine sa tvorí súvislá vrstva soli, ktorá sa niekedy sfarbí do červena. Teplota vody v niektorých miestach dosahuje až 50 °C. Tieto podmienky sú takmer nezlučiteľné so životom, a preto vo vodách tohto jazera žijú len tri druhy rýb, ktoré sa dokázali prispôsobiť aj takémuto extrému.

4. Blue Hole, Dahab

Zdroj: Wikipedia

Podľa niektorých odborníkov je práve toto miesto tým najnebezpečnejším na potápanie. V útrobách tejto viac než 120 metrov dlhej podmorskej jaskyne už zahynulo množstvo neskúsených potápačov. Podľa odhadov si vyžiadala už viac než 150 obetí.

Napriek tomu však niektorí potápači na toto miesto nedajú dopustiť a hovoria, že s poriadnym tréningom sa nie je čoho báť. Príčinou smrti býva zvyčajne dusíková narkóza alebo nedostatok kyslíka pri návrate na hladinu.

5. Jazero Horseshoe, USA

Zdroj: Tripadvisor

Z trhlín na dne jazera Horseshoe sa uvoľňuje smrtiaci oxid uhličitý. Stúpa smerom ku hladine a zabíja všetko živé. Keďže je oxid uhličitý ťažší než vzduch, drží sa pri zemi a môže spôsobiť zadusenie. Týka sa to nielen zvierat, ale aj ľudí. Sú známe minimálne 4 prípady smrti udusením v blízkosti tohto jazera. Oxid uhličitý má však zlý vplyv aj na okolitý les, stihol už zničil stromy na ploche viac než 40 hektárov.6. Boiling Lake, Dominika

Zdroj: Wikipedia

Romantický ostrov v Karibiku ukrýva jedno z najsmrteľnejších jazier na svete. Voda v ňom dosahuje teplotu až 92 °C. Jeho hladina takmer neustále vrie, pretože sa pod ním nachádza aktívna sopka, ktorá príležitostne chrlí lávu. Kúpanie je, pochopiteľne, prísne zakázané. Voda je taká horúca, že vás dokonca môžu zabiť už len jej výpary.

7. Rieka Tinto, Portugalsko/Španielsko

Zdroj: Wikipedia

Rieka Tinto je sfarbená do červena. Je to spôsobené vysokým obsahom medi, železa a iných ťažkých kovov. Tieto sa do rieky dostali v dôsledku baníctva, ktoré má v jej okolí silnú, viac než 5 000-ročnú tradíciu. Voda v tejto rieke je veľmi kyslá, no napriek tomu sa v nej dajú nájsť aj živé organizmy. Baktéria, ktorá sa prispôsobila týmto podmienkam, oxiduje kovy, a práve to spôsobuje typické červené zafarbenie.

8. Drakov prieliv

Doteraz sme tu mali horúce, kyslé, ale aj zásadité vody. Teraz sa však pozrime na tie chladné. Drakov prieliv sa nachádza medzi Južnou Amerikou a Antarktídou. Dlhé roky bol jedinou možnosťou, ako oboplávať Ameriku. Prvýkrát sa to podarilo portugalskému moreplavcovi Fernão de Magalhãesovi, ktorý je známy tým, že výprava pod jeho vedením ako prvá oboplávala svet.

Až v roku 1914 bol vybudovaný Panamský prieplav medzi Južnou a Severnou Amerikou, ktorý neuveriteľne uľahčil lodnú dopravu. Dovtedy sa však Drakov prieplav stal hrobom pre mnohé lode. Jeho vody sú veľmi chladné, nepokojné a plné ľadu.9. Jazero Kivu, Kongo/Rwanda

Zdroj: Timbuktu Travel

Obrovské jazero Kivu, ktoré leží na hraniciach Konga a Rwandy, vyzerá síce navonok ako veľmi pokojné, avšak vo svojich útrobách ukrýva hrozivé tajomstvo. Na jeho dne sú uložené obrovské zásoby oxidu uhličitého a metánu. Vedci odhadli, že približne každých 1 000 rokov toto jazero exploduje a zničí všetko živé vo svojom okolí. V bezprostrednej blízkosti jazera žije viac než 2 milióny ľudí, ktorí by v dôsledku prípadnej explózie prišli o život.

Zdroj: brightside.me, Wikipedia

Pozri aj:

Najčítanejšie

Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady
Zaujímavé fakty zo života známych osobností, o ktorých ste (pravdepodobne) nevedeli

Odporúčame: