Search
Close this search box.

Tu by ste sa asi kúpať nechceli: Pozrite si prehľad najnebezpečnejších vôd sveta

Zdroj: Flickr / Eric Pheterson

Ako si predstavujete ideálnu dovolenku? Slnko, teplo, voda a v ruke nejaký exotický nápoj? Počas horúcich letných dní neexistuje nič príjemnejšieho, než sa ponoriť do osviežujúcich morských vĺn (postačí aj bazén či jazero). 


Niektoré vodné hladiny však môžu byť poriadne nebezpečné aj pre najväčších vyznávačov adrenalínu. Portál Bright Side zverejnil zoznam vodných plôch, na ktoré by ste si mali dávať, v prípade chuti okúpať sa, veľký pozor. V opačnom prípade sa totiž môže stať, že sa vaša pohodová dovolenka zmení na boj o život.

Great Blue Hole, Belize

Great Blue Hole na Belize. (Zdroj: Flickr / Eric Pheterson)
Great Blue Hole na Belize. (Zdroj: Flickr / Eric Pheterson)

Počas prílivu sa priekopa mení na obrovský vír, ktorý do seba vťahuje všetko, čo sa nachádza na hladine. Počas odlivu sa z nej zase valia prúdy vody, ktoré zomelú všetko, čo im stojí v ceste. I napriek tomu je toto miesto považované za raj pre všetkých potápačov.

Samotný Jacques Cousteau, francúzsky námorný dôstojník, prehlásil túto priekopu, prezývanú aj „Oko Zeme“, za najlepšie miesto na potápanie. Zároveň je však považovaná za jedno z najnebezpečnejších miest na svete (VIAC takých miest nájdete TU).

Michiganské jazero, USA

Michiganské jazero v USA. (Zdroj: Wikipedia)

Americké jazero Michigan má veľmi zlú povesť. Mnohí ho dokonca prirovnávajú k Bermudskému trojuholníku. Jedna z najhorších leteckých nehôd v dejinách Spojených štátov sa odohrala práve nad jeho vodami. Okrem lietadiel je však jazero nebezpečné aj pre plavcov. Každoročne v jeho vodách zahynie niekoľko desiatok ľudí. Príčinou sú najmä nevyspytateľné vodné prúdy, ktoré vznikajú a zanikajú skutočne kedykoľvek.

Sodné jazero, Tanzánia

Sodné jazero v Tanzánii. (Zdroj: Wikipedia)

Sodné jazero („Lake Natron“) je jedno z najslanších a najzásaditejších jazier sveta. Na jeho hladine sa tvorí súvislá vrstva soli, ktorá sa niekedy sfarbí do červena. Teplota vody v niektorých miestach dosahuje až 50 °C. Tieto podmienky sú takmer nezlučiteľné so životom, a preto vo vodách tohto jazera žijú len tri druhy rýb, ktoré sa dokázali prispôsobiť aj takémuto extrému.

Blue Hole, Dahab

Blue Hole v Egypte. (Zdroj: Wikipedia)

Podľa niektorých odborníkov je práve toto miesto tým najnebezpečnejším na potápanie. V útrobách tejto viac než 120 metrov dlhej podmorskej jaskyne už zahynulo množstvo neskúsených potápačov. Podľa odhadov si vyžiadala už viac než 150 obetí.

Napriek tomu však niektorí potápači na toto miesto nedajú dopustiť a hovoria, že s poriadnym tréningom sa nie je čoho báť. Príčinou smrti býva zvyčajne dusíková narkóza alebo nedostatok kyslíka pri návrate na hladinu.

Jazero Horseshoe, USA

Z trhlín na dne jazera Horseshoe sa uvoľňuje smrtiaci oxid uhličitý. Stúpa smerom ku hladine a zabíja všetko živé. Keďže je oxid uhličitý ťažší než vzduch, drží sa pri zemi a môže spôsobiť zadusenie. Týka sa to nielen zvierat, ale aj ľudí. Sú známe minimálne 4 prípady smrti udusením v blízkosti tohto jazera. Oxid uhličitý má však zlý vplyv aj na okolitý les, stihol už zničiť stromy na ploche viac než 40 hektárov.

Boiling Lake, Dominika

Boiling Lake v štáte Dominika. (Zdroj: Wikipedia)

Romantický ostrov v Karibiku ukrýva jedno z najsmrteľnejších jazier na svete. Voda v ňom dosahuje teplotu až 92 °C. Jeho hladina takmer neustále vrie, pretože sa pod ním nachádza aktívna sopka, ktorá príležitostne chrlí lávu. Kúpanie je, pochopiteľne, prísne zakázané. Voda je taká horúca, že vás dokonca môžu zabiť už len jej výpary.

Rieka Tinto, Španielsko

Rieka Tinto. (Zdroj: Wikimedia / Riotinto2006)

Rieka Tinto je sfarbená do červena. Je to spôsobené vysokým obsahom medi, železa a iných ťažkých kovov. Tieto sa do rieky dostali v dôsledku baníctva, ktoré má v jej okolí silnú, viac než 5 000-ročnú tradíciu. Voda v tejto rieke je veľmi kyslá, no napriek tomu sa v nej dajú nájsť aj živé organizmy. Baktéria, ktorá sa prispôsobila týmto podmienkam, oxiduje kovy, a práve to spôsobuje typické červené zafarbenie.

Drakov prieliv

Doteraz sme tu mali horúce, kyslé, ale aj zásadité vody. Teraz sa však pozrime na tie chladné. Drakov prieliv sa nachádza medzi Južnou Amerikou a Antarktídou. Dlhé roky bol jedinou možnosťou, ako oboplávať Ameriku. Prvýkrát sa to podarilo portugalskému moreplavcovi Fernão de Magalhãesovi, ktorý je známy tým, že výprava pod jeho vedením ako prvá oboplávala svet.

Až v roku 1914 bol vybudovaný Panamský prieplav medzi Južnou a Severnou Amerikou, ktorý neuveriteľne uľahčil lodnú dopravu. Dovtedy sa však Drakov prieplav stal hrobom pre mnohé lode. Jeho vody sú veľmi chladné, nepokojné a plné ľadu.

Jazero Kivu, Kongo / Rwanda

Jazero Kivu. (Zdroj: Timbuktu Travel)

Obrovské jazero Kivu, ktoré leží na hraniciach Konga a Rwandy, vyzerá síce navonok ako veľmi pokojné, avšak vo svojich útrobách ukrýva hrozivé tajomstvo. Na jeho dne sú uložené obrovské zásoby oxidu uhličitého a metánu. Vedci odhadli, že približne každých 1 000 rokov toto jazero exploduje a zničí všetko živé vo svojom okolí. V bezprostrednej blízkosti jazera žije viac než 2 milióny ľudí, ktorí by v dôsledku prípadnej explózie prišli o život.

Najčítanejšie

TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Avokádo vôbec nie je vegánske. Šou na britskej stanici BBC otvorila zaujímavú tému
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
Význam farieb nie je jednotný. Ako sú vnímané v rôznych krajinách?

Odporúčame: