Search
Close this search box.

Vyskúšajte najkratší IQ TEST na svete: Má len 3 otázky, no väčšina ľudí na ňom pohorí

Ak si chcete zmerať svoju inteligenciu, zvyčajne musíte stráviť dlhé minúty, niekedy až hodiny, vypĺňaním rozličných testov. Ak sa však chcete otestovať bleskurýchlo, môžete vyskúšať nasledovný krátky test. Dajte si však pozor, nie je vôbec jednoduchý.


Test, ktorý je najkratším IQ testom na svete, nie je žiadnou novinkou. Zverejnil ho v roku 2005 profesor Shane Frederick. Ako uviedol britský denník Daily Mirror, pôvodne bol súčasťou rozsiahleho výskumu, v rámci ktorého profesor testoval inteligenciu 3000 ľudí. Zúčastnili sa ho pritom ľudia s rôznym vzdelaním, dokonca aj absolventi najlepších amerických univerzít Yale a Harvard.

Zaujímavé je, že len 17 % účastníkov odpovedalo na všetky 3 otázky správne. Profesor o teste povedal, že navonok sú otázky jednoduché a ich riešenie je ľahko pochopiteľné. Obsahujú však drobné „chytáky“.

Tu sú už samotné úlohy:

1. Bejzbalová palica a loptička stoja dokopy 1,10 dolára. Palica stojí o 1 dolár viac než loptička. Koľko stojí loptička?

2. 5 strojov vyrobí za 5 minút 5 výrobkov. Koľko minút bude trvať 100 strojom vyrobiť 100 výrobkov?

3. V jazere rastú lekná. Každý deň sa veľkosť územia, ktoré zaberajú, zdvojnásobuje. Celé jazero sa pokryje leknom za 48 dní. Koľko dní bude trvať, kým pokryje lekno polovicu jazera?

Zdroj: Unsplash / Green Chameleon

Väčšina tých, ktorí sa snažili tieto úlohy vyrátať, sa nechala zlákať k tým najjednoduchším odpovediam. Toto sú najčastejšie odpovede, ktoré však nie sú správne:

1. 10 centov

2. 100 minút

3. 24 dní

 

Správne odpovede nájdete nižšie.

 

Správne odpovede majú vyzerať takto:

1. 5 centov

2. 5 minút

3. 47 dní

 

Dopracovali ste sa k týmto výsledkom? Ak áno, gratulujeme. Ak nie, nižšie nájdete návod, ako správne vypočítať tieto úlohy.

1. Povedzme si, že loptička stojí X dolárov. Palica stojí o 1 dolár viac, takže to je X+1. Ak zrátame cenu palice a cenu loptičky, vyjde nám 1,1 dolára. Rovnica bude vyzerať takto:

X+(X+1) = 1,1

2X+1 = 1,1

2X = 0,1

X = 0,5

2. Ak trvá 5 strojom vyrobiť 5 výrobkov 5 minút, znamená to, že 1 stroju trvá výroba jedného výrobku 5 minút. Ak pracuje 100 strojov naraz, každý z nich vyrobí výrobok za 5 minút. To znamená, že 100 výrobkov vyrobia za 5 minút.

3. Každý deň sa pokrytie jazera leknami zdvojnásobuje. To znamená, že keď je na 48. deň pokryté celé, na 47. deň muselo byť pokryté na polovicu.

Zdroj: mirror.co.uk

Zdroj titulnej fotografie: Unsplash / Roman Mager

Pozri aj:

Najčítanejšie

Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť

Odporúčané články: