Search
Close this search box.

Z bezdomovca na vychýreného turistického sprievodcu. Ľudia si zamilovali príbeh muža s veľkým srdcom

Ako informoval Daily Mail, do tejto druhej skupiny patrí aj Vyacheslav Rasner, 68-ročný muž, ktorý okúsil nástrahy bezdomovectva v uliciach ruského Petrohradu. Do bežného života sa mu nedarilo zaradiť až 10 rokov. Nedávno však došlo ku nečakanej zmene, ktorá jeho život opäť naštartovala tým správnym smerom.Vrátil sa k tomu, čo miloval

Rasner sa živil pôvodne ako učiteľ geografie a biológie, no cez víkendy pôsobil ako turistický sprievodca. Vo veku 57 rokov však prišiel o byt a 10 rokov žil na opustenom mestskom stavenisku, kde mu spoločnosť robili túlavé zvieratá, o ktoré sa staral. Nesťažoval sa na nič, no najťažšie bolo studené zimné a jarné obdobie. Hladom však netrpel. Vždy sa našli ochotní a milí ľudia, ktorí mu v tomto smere pomohli.

Zdroj: AP

Postupne však došiel do bodu, kedy si povedal, že svoju situáciu musí zmeniť. Rozhodol sa teda, že sa vráti ku svojim predchádzajúcim skúsenostiam z oblasti turizmu a pretaví svoju lásku k mestu do niečoho užitočného. „Chcel by som sa podeliť o svoje vedomosti s ostatnými ľuďmi. Keď sa ľudia ocitnú v ťažkej situácii, keď stratia svoj domov, mali by zostať optimistickí a konať. Konanie je život. Mali by prísť na niečo, čo zmení ich situáciu,“ povedal Rasner.

Ľudia na neho nedajú dopustiť

Rasnera môžete v súčasnosti každý deň stretnúť pred stanicou metra Admiralteiskaya, pravidelne v časoch 9:00 hod., 12:00 hod. a 15:00 hod. Tam totiž čaká na turistických nadšencov, ktorí majú záujem o to, aby ich previedol ulicami mesta.

Možno si poviete, že to nie je nič výnimočné, ľudia však čas strávený v jeho prítomnosti naozaj milujú. Dôkazom toho je aj fakt, že sa niekedy na jednu obhliadku nazbiera až 30 ľudí. Okrem toho, že sa s ním dostanú aj na miesta, ktoré nie sú až tak turisticky známe a dozvedia sa čo-to o ich histórii, fascinuje ich jeho silný osobný príbeh.

„Som hrdý na tohto muža, ktorý sa stal už akousi legendou. Nečaká s natiahnutou rukou, ale sám sa živí. Zároveň sa o svoje cenné vedomosti delí s ostatnými. Všetky turistické zážitky sú s ním nezvyčajné a emotívne,“ povedal Alexander Kazhajev, turista, ktorý prišiel do Petrohradu len kvôli tomuto mužovi.Pozostatky predchádzajúceho života

Za to, že sa o ňom dozvedel celý svet, môže ďakovať predovšetkým dobrovoľníkovi, ktorý o jeho práci vytvoril skupinu na Vkontakte, alternatívnej platforme podobnej Facebooku. Približne pred rokom mu tiež jedna žena vybavila bývanie v domove sociálnych služieb.

Zdroj: AP

Hoci má však Rasner aktuálne k dispozícii priestranný byt, ktorý zdieľa s jedným spolubývajúcim a dvoma mačkami, zdá sa, že 10 rokov bez domova ho poznačilo. Naďalej chodí špinavý a zapáchajúci, pričom sa stále drží svojej predchádzajúcej rutiny.

Na dochvíľnosť nedá dopustiť, a pravidelne sa vracia na niektoré miesta. V každom prípade však tento muž búra negatívne predsudky, ktoré sa zvyknú šíriť o ľuďoch bez domova. K životu nepotrebuje alkohol alebo drogy, ale odovzdáva svoje cenné vedomosti ľuďom, ktorí o to stoja.

Zdroj: dailymail.co.uk

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: