Search
Close this search box.

Nová rozhľadňa na Veľkej Homoli je realitou. Opäť ponúkne nezabudnuteľný výhľad

Približne 4 kilometre od mesta Modra nájdete jeden z najvýraznejších vrcholov Malých Karpát, ktorý nesie názov Veľká Homoľa. Od roku 2001 sa mohol popýšiť drevenou rozhľadňou, ktorá dosahovala výšku úctyhodných 20 metrov. A tak o skutočne zaujímavý výhľad nebola žiadna núdza.

Ako je však zvykom, nič netrvá večne. Ešte na jeseň roku 2016 ju museli z technických príčin uzatvoriť a na ďalší rok demontovať. Pochopiteľne, tí, ktorí holdujú turistike, pri ktorej si okrem prechádzky vychutnajú aj dokonalý výhľad, ostali veľmi sklamaní. Už vtedy však mesto Modra sľubovalo, že na novej rozhľadni, ktorá by sa výzorovo síce podobala, ale mala by aj určité technické vylepšenia, budú intenzívne pracovať.

https://www.facebook.com/visitmodra/photos/a.2183579785047972/2207217159350901/?type=3&theater

Sen sa stal skutočnosťou

Hoci sa pôvodne plánovala vyhlásiť architektonická súťaž, napokon sa tak nestalo. Zainteresovaní sa rozhodli ponechať pôvodný dizajn v čo najväčšej možnej miere, a tak sa vám už pri samotnej výstavbe môže naskytnúť pohľad na tvarovú jednoduchosť. Niektorí toto rozhodnutie kvitujú, iní by prijali niečo unikátnejšie.Dôležité je, že práce na novej rozhľadni skutočne odštartovali už v lete tohto roka a v súčasnosti pomaly, ale isto, smerujú do finále. Rozhľadňa by mala byť reálne k dispozícii už koncom októbra 2018. „Práce na novej vyhliadkovej veži idú svižným tempom. Budú sa dorábať madlá a bezpečnostné prvky,“ uviedlo na svojej Facebookovej stránke mesto Modra.

https://www.facebook.com/visitmodra/photos/a.2183579785047972/2208951705844113/?type=3&theater

A keďže predchodkyňa novej veže mala veľa problémov po technickej stránke, pri realizácii aktuálneho projektu si dali hlavne v tomto smere záležať. „Nová veža je riešená ako kombinácia drevených konštrukčných prvkov a oceľových styčníkov, ktoré zvýšia odolnosť a trvácnosť najviac namáhaných spojov (uzlov) konštrukcie. Všetky oceľové prvky budú chránené proti korózii po celú dobu životnosti konštrukcie. Maximum oceľových prvkov bude mať povrchovú úpravu žiarovým zinkovaním,“ uvádza sa v súhrnnej technickej správe zverejnenej na oficiálnej webovej stránke mesta Modra.

Úžasný výhľad

Keďže aj nová rozhľadňa by mala mať výšku cca. 21 metrov, o krásny výhľad nebude ani tentoraz núdza. Najdokonalejší výhľad sa vám naskytne po zdolaní 6 poschodí, kedy sa pred vami bude rozpínať panoráma Malých Karpát, Podunajská nížina, Biele Karpaty, Tribeč, Strážovské vrchy, Veľká Fatra, rakúske Východné Alpy, Pavlovské vrchy, či Chřiby na Morave.

Zdroj: visitmodra.sk, bratislava.dnes24.sk, modra.sk 

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
10 faktov o legendárnom Levom kráľovi, ktoré vás zaručene prekvapia

Odporúčame: