Každý dážď je nielen polievaním záhrady zadarmo, ale v mnohých ohľadoch pre vašu záhradu aj lepším zdrojom ako voda z vodovodu, ktorá je často oveľa tvrdšia, a teda pre rastliny menej vhodná. Dážď navyše čistí vzduch od prachu, sadzí a peľu, takže to prospieva aj nám.
Spoľahlivé zavlažovanie záhrady dažďovou vodou si však vyžaduje istú námahu, pretože vzácnu vodu treba zbierať v čase nadbytku, aby ste ju v suchých obdobiach skutočne mohli využiť na polievanie.
Čo sa týka šetrenia nákladov, existuje veľa výpočtov, ktoré závisia od toho, koľko námahy tomu venujete, na čo využívate zachytenú dažďovú vodu a koľko vody z vodovodu celkovo ušetríte využívaním dažďovej vody.
V mnohých prípadoch sa vám však investície do projektu zavlažovania záhrady dažďovou vodou vrátia už po niekoľkých rokoch, čo môžete – spolu s ďalšími výhodami – určite považovať za pozitívne. A pokiaľ tento projekt a systém spojíte s umiestnením vhodného septiku na záhrade, efekt bude ešte lepší.
Potrebujete nádrž na dažďovú vodu
Napríklad malý záhradný domček so strechou 10 m² dokáže zhromaždiť 10 000 litrov vody so zrážkami 1 000 litrov na meter štvorcový. Úrovne zrážok sa však líšia v jednotlivých regiónoch a musíme vylúčiť mesiace, keď hrozia silné mrazy, pretože nádrž s dažďom sa vyprázdni, keď hrozí silný mráz, aby sa zabránilo jeho otvoreniu rozširujúcim sa ľadom vo vnútri.
Ale aj keby sme počítali len s 5000 litrami, stále je to päť metrov kubických, ktoré môžu v záhrade urobiť rozdiel. Dnes je predsa dôležité každé jedno ušetrené euro.
Bez špeciálnej nádrže na dažďovú vodu sa vám ale ušetriť veľmi veľa nepodarí. Investujte preto do jej kúpy, nájdite si na jej inštaláciu vhodné miesto a príprava závlahy záhrady počas jari a leta sa môže začať.