Search
Close this search box.

10 fascinujúcich faktov, ktoré vám priblížia ľudský mozog

Zdroj: Unsplash / Ann Danilina

Vedeli ste, že ľudský mozog je schopný denne vyprodukovať 12 000 – 50 000 myšlienok? Je to priam neuveriteľné, no týmto faktom to ani zďaleka nekončí. Naša myseľ je schopná aj ďalších zaujímavých vecí, o ktorých ste možno netušili.  


Portál Bright Side priniesol niekoľko zaujímavých psychologických faktov o našom mozgu, ktoré vám, okrem iného, prezradia viac o ľuďoch a ich povahe.

1. Schopnosť odpúšťať je výsadou inteligentných

Ľudia s dobrou pamäťou sú vždy považovaní za tých najmúdrejších. Zabúdať je rovnako dôležité ako pamätanie si. Ľudia so zlou pamäťou si zabúdaním pripravujú priestor na prijímanie nových, relevantnejších informácií.

Zdroj: Unsplash / Tom Pumford

 

 

 

 

 

 

2. Stabilita znižuje vašu schopnosť učiť sa

Ak sa sťažujete na to, že váš život je nepredvídateľný, verte, že váš mozog vám za to bude vďačný. Stabilný a predvídateľný život totiž znižuje schopnosť učenia. Naopak, ak často vychádzate zo svojej komfortnej zóny, váš mozog je pružnejší.

3. Silné emócie dokážu vytvoriť falošné spomienky

Naša pamäť je veľmi krehká, silné emočné výkyvy dokážu zmeniť pamäť. Takisto je relatívne jednoduché vsugerovať ľuďom falošné spomienky. V istom experimente dokázala vedkyňa Elizabeth Loftus vsugerovať až 25 percentám dobrovoľníkov falošnú spomienku, že sa ako malí stratili v nákupnom centre.

Zdroj: Reprofoto YouTube

4. Ľudia sú úprimnejší, keď sú unavení

Keď ste fyzicky unavení, prestávate vážiť slová. Aj preto sa zvyčajne zdôverujeme so svojimi tajomstvami počas dlhých nočných rozhovorov. Takisto je dokázané, že ľudia najviac klamú v poobedňajších hodinách, pretože vtedy sa dokážu najlepšie kontrolovať. Ak teda máte tajomstvá, ktoré nechcete nikomu prezradiť, skúste sa vyhnúť nočným rozhovorom s priateľmi.

5. Míňanie peňazí na iných nás robí šťastnejšími

Utrácanie peňazí je rovnako dôležité ako ich zarábanie. Míňanie peňazí na iných ľudí nás robí šťastnejšími ako míňanie na seba.

6. Najväčší stres zažívame vo veku 18 až 33 rokov

Najstresujúcejšie obdobie pre ľudí je vo veku 18 až 33, čím ste starší, tým ste viac v pohode. Podľa výskumov pociťujú muži viac stresu ako ženy.

7. Dobrí klamári majú nos na klamárov

Psychológovia a neurológovia tvrdia, že ľudia, ktorí často a dobre klamú, dokážu spoľahlivo odhaliť iných klamárov. Je to aj preto, že sa dokážu vžiť do ich kože.

Zdroj: cals.org

8. Stačia nám 4 minúty na to, aby sme sa zamilovali

To, či nás niekto priťahuje, dokážeme zistiť v priebehu 90 sekúnd až 4 minút. Zaujímavé je, že takmer nezáleží na tom, čo dotyčný človek rozpráva. Omnoho viac si všímame reč jeho tela a hlas.

9. Čím viac možností, tým ťažšie rozhodovanie

Volá sa to paradox voľby. Čím viac možností máme, tým viac negatívnych stránok sa začína vynárať. Prílišná sloboda nás napokon môže paralyzovať. Ľudská povaha a ľudský mozog sú pre nás stále veľkou záhadou.

10. Odmietnutie pociťujeme ako fyzickú bolesť

Hovorí sa, že odmietnutie bolí. Neuroveda však dospela k záveru, že to platí doslova. Reakcie na emocionálnu a fyzickú bolesť sú veľmi podobné, pričom počas oboch sa uvoľňuje chemická zlúčenina proti bolesti – mu-opioid. 

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: