Search
Close this search box.

Hrôzostrašný vedľajší efekt vznikajúci pri transplantácii hlavy. Vedci sa podelili o desivé skutočnosti

Transplantácia ľudskej hlavy je medicínsky pokrok, o ktorom lekári diskutujú už desaťročia. Za týmto náročným zákrokom sa však skrýva ohromné množstvo komplikácií, ktoré ani v dnešnej dobe nevieme úplne technologicky, či inak vedecky, vyriešiť. 


Taliansky lekár Sergio Canavero sa však v roku 2013 pokúsil uskutočniť tento zákrok, čím rozpútal mediálnu vlnu pozornosti, informoval portál iflscience.com. Ostatným lekárom to, samozrejme, nedalo a snažili sa prísť na to, ako tento proces zdokonaliť či celkovo transplantáciu hlavy doviesť do dokonalosti.

Canavero však spolu s čínskym chirurgom Xiaoping Renom pokračovali vo svojich plánoch, ktoré prešli odborným posudkom ďalších lekárov. Všetkých zainteresovaných trápi jedna zásadná otázka: Sme vôbec pripravení na transplantáciu ľudskej hlavy?

Množstvo prekážok a etických problémov

Hneď v úvode sa zhodli lekári na jednom – človek čakajúci na transplantáciu, resp. nové telo, by mohol doslova zošalieť z nepredvídateľných psychických stresov. Pacient by sa totiž musel vyrovnať s faktom, že veľmi pravdepodobne môže pri operácii zomrieť, či v tom lepšom prípade prísť o pamäť a všetky uložené spomienky.

 

“Pacienti, ktorí zákrok prežijú, sa môžu síce cítiť šťastne, avšak cena prežitia je naozaj vysoká.”

„To, ako sa mozog prispôsobí novému telu zatiaľ nikto nevie predpovedať. Dokonca nevieme ani to, ako by sa mohla správať nervová sústava či podvedomie človeka v novom tele. Všetko toto je pre ľudstvo stále obrovskou neznámou,“ dodávajú vedci a poprední lekári. 

 

Pri transplantácii musí zároveň mozog a nové telo bojovať s prípadným odmietnutím, čo je centrálny problém, na ktorý nevie nikto adekvátne zareagovať. Transplantácia si rovnako vyžaduje ohromné množstvo imunosupresívnej liečby. Najviac pochybností vyvstáva pri otázke, či operácia dokáže opätovne úspešne prepojiť mozog s miechou.

Hoci je v prípade ľudí tento akt nepredstaviteľne náročný, Canavero vraj dokázal prepojiť miechy 16 myší a psov s rôznymi záverečnými výsledkami. O transplantácii hlavy sa teda vedú mnohé diskusie, no i napriek tomu je evidovaných množstvo dobrovoľníkov, ktorí by chceli toto riziko podstúpiť a zapísať sa do histórie.

Faktom však zostáva, že ľudstvo ešte stále nie je natoľko vyspelé, aby s určitosťou mohlo vyhlásiť, že dokáže vykonať transplantáciu hlavy. Pre získanie lepšieho obrazu o tejto problematike vám výborne poslúži napríklad aj vyššie uvedené video z konferencie TEDx.

Zdroj: Iflscience.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: