Search
Close this search box.

10 nádherných turistických atrakcií, ktoré už neexistujú. Zničili sme si ich sami

Zdroj: Wikipedia

Cestovanie je čoraz jednoduchšie. Môžu za to otvorené hranice, ale aj internet. Človek sa skôr odhodlá vycestovať, keď si svoju destináciu najskôr preklepne na internete.


50 % cestovateľov uvádza, že informácie na internete ovplyvnili ich cestovateľský plán. Možno aj preto sa veľmi často stáva, že obľúbené miesta sú neskutočne preľudnené. Množstvo návštevníkov má zlý vplyv nielen na vašu náladu, ale aj na samotné atrakcie. Portál Bright Side uvádza 10 turistických atrakcií, ktoré ľudia zničili svojou činnosťou v priebehu pár rokov.

1. Záliv Maya, Thajsko

Zdroj: Wikipedia

Toto miesto sa stalo populárne po filme Pláž s Leonardom DiCapriom, ktorý sa natáčal práve na tomto mieste. V čase najväčšieho ošiaľu sa na tejto pláži vystriedalo neuveriteľných 5 000 ľudí denne. V júni 2018 ju uzatvorili, aby sa dala dokopy po nápore návštevníkov.

2. Koraly na Vianočných ostrovoch, Austrália

Zdroj: National Geographic

Stačilo len 10 mesiacov a z miesta prekypujúceho životom sa stala pustá skala. Kvôli klimatickým zmenám uhynulo na tomto útese v Indickom oceáne až 90 % koralov.

3. Vodopády Guaíra, brazílsko-paraguajské hranice

Zdroj: Flickr

Na tomto mieste boli kedysi dávno nádherné kaskádové vodopády. V roku 1982 na ich mieste vznikla priehrada Itaipu. Skaly boli odstránené dynamitom.

4. Jaskyňa Altamira, Španielsko

Zdroj: Wikipedia

Jaskyňa Altamira, v ktorej sa našli maľby pochádzajúce zo staršej doby kamennej, je od roku 2002 uzatvorená. Turisti totiž ničili nástenné maľby už samotným dýchaním. Pri dýchaní sa uvoľňuje do ovzdušia oxid uhličitý a vodná para, kvôli čomu sa na niektorých maľbách objavila pleseň. Neďaleko jaskyne vzniklo múzeum, kde si turisti môžu pozrieť reprodukcie známych malieb.

5.  Ľadovec Chacaltaya, Bolívia

Zdroj: Wikipedia

Ľadovec vznikol pred viac než 18 000 rokmi a bol jedným z najväčších v Južnej Amerike. Od roku 1980 sa však začal prudko topiť a v roku 2009 zmizol úplne. Príčinou sú klimatické zmeny.

6. Nohmulova pyramída, Belize

Táto 2 300-ročná mayská pyramída bola zničená v roku 2013 buldozérmi spoločnosti De-Mar’s. Kamenárska spoločnosť použila vápenec z pyramídy na výstavbu cesty v neďalekom mestečku. Predstavitelia spoločnosti dostali za tento ohavný čin pokutu.

7. Jazero Poopó, Bolívia

Zdroj: NASA

Jazero vyschlo v roku 2016. Príčinou boli najmä klimatické zmeny, ale aj rozvoj poľnohospodárstva a baníctva v neďalekej oblasti. Jazero uschlo už aj v roku 1994, no vďaka dažďom sa po čase opäť naplnilo vodou.

8. Útes na ostrovoch Raja Ampat, Indonézia

Zdroj: Wikipedia

Koralový útes, s rozlohou 1 600 m2 , bol zničený výletnými loďami v roku 2017. Útes bol pre svoju krásu populárny medzi potápačmi. Celková škoda sa odhaduje až na 16,3 milióna eur.

9. Duckbill, Oregon, USA

Zdroj: Wikipedia / Fabecook – OregonStateParks

Tento netradičný kamenný výtvor prírody bol zničený v auguste 2016. Skupinka ľudí prekonala plot a rozbila ho. Dôvod bol skutočne absurdný. Partia sa monumentu chcela pomstiť za to, že si na ňom pred nejakým časom zlomil nohu ich kamarát.

10. Pont des Arts, Francúzsko

Tento známy most sa nachádza vo Francúzsku a spája brehy rieky Seiny. Legenda hovorí, že ak zamilovaná dvojica pripne na most zámok a hodí kľúčik do rieky, uzamkne tým svoju lásku. Most kvôli množstvu zámkov pribral neuveriteľných 45 ton.

Zdroj: Wikipedia

A rieka sa naplnila kľúčmi. Hrozilo, že most sa pod váhou železa zrúti do vody. Predstavitelia mesta sa preto rozhodli všetky zámky odstrániť a zábradlie vyplniť sklom. V Paríži si teda budete musieť nájsť iný spôsob, ako si vyznať lásku.

Na svete je množstvo ďalších atrakcií, ktorým hrozí zničenie z dôvodov súvisiacich s ľudskou činnosťou. Ohrozené sú napríklad Veľký čínsky múr, Koloseum, Mŕtve more, Benátky, ale aj Antarktída. Niektoré sú ničené obyčajnou ľudskou hlúposťou, iné jednoducho nezvládajú nápor turistov. Znepokojujúce sú najmä tie, na ktoré má zhubný vplyv globálne otepľovanie, pretože proti tomu, ako jednotlivci, vieme bojovať len veľmi ťažko.

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Mladá či stará žena? To, čo na obrázku uvidíte ako prvé, o vás veľa napovie

Odporúčame: