Search
Close this search box.

30 rokov po nukleárnej katastrofe sa v Černobyle opäť vyrába energia

Stalo sa to v apríli 1986. V dôsledku nevydareného testu došlo k prehriatiu reaktora číslo 4, nasledovala séria ničivých explózií. Do vzduchu sa uvoľnil smrtiaci rádioaktívny mrak, ktorý zasiahol takmer celú Európu.

31 robotníkov a hasičov okamžite zahynulo na následky ožiarenia. Mnoho ďalších zomrelo v nasledujúcich rokoch na choroby, ktoré spôsobila radiácia. O tom, koľko ľudí reálne trpelo týmto výbuchom, sa stále intenzívne diskutuje.

zdroj: Flickr / Claus Blok Thomsen

Z Černobyľu sa museli okamžite vysťahovať tisícky rodín. Zanechali za sebou celý svoj život a z kedysi rušného mesta sa stalo mesto duchov. V Černobyle doteraz nie sú podmienky na život, územia okolo elektrárne sú pusté a nevyužité.



Dve spoločnosti sa to po rokoch rozhodli zmeniť. Ukrajinská spoločnosť Rodina a nemecká spoločnosť Enerparc AG investovali približne 1 milión EUR a postavili na tomto mieste 3800 solárnych panelov. Panely produkujú energiu, ktorá dokáže zabezpečiť elektrinu pre 2000 bytov. Tu sa však ambície investorov nekončia. Ak všetko pôjde podľa plánu, chcú do solárnej elektrárne investovať ďalších 99 miliónov EUR. Ich cieľom je totiž vyrábať 100 megawattov energie.

Posledný jadrový reaktor v Černobyle ukončil svoju činnosť v roku 2000. Odvtedy bola táto oblasť čiernou dierou na mape Ukrajiny. To sa konečne po rokoch zmenilo. „Nie je to len ďalšia solárna elektráreň. Nemôžeme podceňovať symboliku tohto výnimočného projektu,“ uviedol Evgen Variagin, riaditeľ novej solárnej elektrárne.

Zdroj: reuters.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Avokádo vôbec nie je vegánske. Šou na britskej stanici BBC otvorila zaujímavú tému
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Význam farieb nie je jednotný. Ako sú vnímané v rôznych krajinách?
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia

Odporúčame: