Search
Close this search box.

9 tipov na zaujímavé výlety v Českej republike, ktoré sa oplatí absolvovať

Jedinečné výlety v Českej republike

 

1. KOVOZOO v Uherskom Hradišti

Navštívili ste už toľko zoologických záhrad, že vás už nič neprekvapí? Vyvedieme vás z omylu. Unikátnou  expozíciou sa pýši areál bývalého cukrovaru v Starom Meste pri Uherskom Hradišti. KOVOZOO je jediná zoologická záhrada v Európe, v ktorej uvidíte viac ako 250 kovových zvierat v životnej veľkosti, vyrobených z kovového odpadu.

Autori projektu chcú deťom aj dospelým dokázať, že zaujímavé a užitočné veci možno vytvoriť aj z nepotrebného odpadu. Kovové zvieratá však nie sú jediné, čo vás okúzli. Môžete si tiež pozrieť kovový gazdovský dvor, neprehliadnuteľnú zvonicuholubníky. Pánov zaujme historický pásový traktor Stalinec T-100 M3 a deti sa môžu vyšantiť v Gumolande, ktorý je vytvorený zo starých pneumatík.

Otváracie hodiny:

Počas prázdnin: 9:00 – 19:00

Od apríla do júnaod septembra do októbra: 10:00 – 17:00

Vstupné:

Dospelí: 80 Kč

Študenti, dôchodcovia a držitelia preukazu ZŤP: 70 Kč

Deti od 3 do 15 rokov: 50 Kč

Deti do 3 rokov: zdarma

zdroj: kovozoo.cz2. První papouščí zoologická záhrada Bošovice

Niekto chcel mať ako malý psíka, iný túžil po papagájovi, ktorého naučí rozprávať. Milovníkom operencov odporúčame navštíviť ZOO v obci Bošovice. Ocitnete sa na jedinom mieste v Európe, kde môžete vidieť viac ako 200 papagájov zastúpených až 52 druhmi. Papagáje pochádzajúce z Afriky, Ameriky a Austrálie žijú v krásnom prostredí, kde sa o nich s láskou starajú ošetrovatelia.

Otváracie hodiny:

Od apríla do septembra: 10:00 – 18:00

marci a októbri je otvorené od 9:00 do 17:00

Od 1. novembra do 17. novembra: 10:00 – 17:00

Vstupné:

Dospelí: 100 Kč

Študenti a dôchodcovia nad 65 rokov: 80 Kč

Deti a mládež od 3 do 15 rokov: 60 Kč

Deti do 3 rokov: zdarma

zdroj: Flickr / David Bohatý

3. Sklenený tunel v jazere v obci Modrá

Ako vyzerá život v riekach a močiaroch sa dozviete v Živej vode v obci Modrá. Toto miesto sa totiž ako jediné v Európe môže pochváliť 8 metrov dlhým a 2 metre širokým skleneným tunelom pod hladinou jazera. Vodné živočíchy a rastliny môžete pozorovať v ich prirodzenom prostredí v hĺbke 3,5 metra. Počas prehliadky zistíte, že na pravej strane tunela plávajú veľké ryby (kapry, štuky, sumce, a ďalšie), kým z ľavej strany sa k vám približujú ryby chladnejších vôd a horských potokov (pstruhy, parmy, jesetery, a iné).

Ak si počas prehliadky uvedomíte, že nemým stvoreniam tíško závidíte plávanie v chladnej vode, v Modrej pre vás majú prekvapenie. Môžete sa osviežiť v jazierku s hĺbkou 6,5 metra a objemom 850 metrov kubických, o ktorého čistotu sa stará rastlinná koreňová čistička.

Otváracie hodiny:

Od 1. mája do 31. októbra, od pondelka do nedele: 9:00 – 17:00

Od 1. novembra do 30. apríla, od utorka do nedele: 10:00 – 16:00

Vstupné:

Dospelí: 90 Kč

Deti od 6 do 15 rokov, študenti, dôchodcovia a držitelia preukazu ZŤP: 60 Kč

Deti do 6 rokov: zdarma

zdroj: Flickr / Život trochu jinak

 

Ďalšie typy na výlety

 

4. Archeopark pravěku Všestary

Pre deti môže byť ťažké pochopiť, ako žili ľudia v praveku. V duchu hesla: ,,Lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť.“, vám odporúčame navštíviť Archeopark pravěku v obci Všestary. Uprostred prírody na vás čakajú praveké príbytky z doby kamennej, bronzovej a železnej. Spolu s deťmi si môžete zblízka obzrieť polozemnice a navštíviť praveké pohrebisko s mohylami. Ukážky pravekých činností znázorňujú, ako ľudia brúsili kamenné sekery, či obrábali pole.Druhá časť parku predstavuje tajuplný svet záhrobia, nachádzajúci sa na prízemí vnútornej expozície. Kým prvé poschodie vás prevedie životom v praveku, na druhom poschodí pochopíte, ako praľudia vnímali nebesá. Zaujímavosťou je „Pohľad z neba“, ktorý si môžete vyskúšať, keď sa zadívate na model pravekej krajiny, nachádzajúci sa o poschodie nižšie.

Otváracie hodiny:

Od apríla do júnaod septembra do októbra, počas víkendov: 9:00 – 17:00

Počas prázdnin, od utorka do nedele: 9:00 – 17:00

Vstupné:

Dospelí: 100 Kč

Deti od 4 rokov, študenti, držitelia ZŤP preukazu a dôchodcovia: 60 Kč

Deti do 4 rokov: zdarma

zdroj: FB / Archeopark pravěku Všestary

5. Čertove hlavy a jaskyňa Klácelka

Viete, že tvárami vytesanými do kameňa sa môže pochváliť aj Česká republika? 9 metrov vysoké skalné pieskovcové reliéfy, pripomínajúce hlavy čertov, sa nachádzajú v lesoch nad obcou Želízy. Dostanete sa k nim po modrých turistických značkách, začínajúcich pri obecnom úrade Želízy. Počas návštevy Čertových hláv rozhodne neobíďte jaskyňu Klácelka. Nájdete ju, keď zostúpite z Čertových hláv nižšie. Ak sa však rozhodnete vojsť dnu, dávajte si pozor. Jaskyňu chránia vytesaní spiaci rytieri a husitskí vojvodcovia. Trpaslíci, ktorí kujú zbrane, sú v ich bezprostrednej blízkosti.

zdroj: Wikipedia

6. Park Mirakulum v Miloviciach

Raj pre deti sa rozprestiera na ploche 10 hektárov v meste Milovice. Vaše ratolesti budú nadšené z lesného ihriska, kontaktnej ZOO, obrích trampolín, lanového centra, podzemnej chodby, vodného sveta, či úzkokoľajnej parnej železnice. Najmenšie detičky sa zahrajú v pestrofarebnej dedinke prasiatka Pigy. Oteckov určite zaujme jazda vo vojenských obrnených vozoch a maminky nemusia chystať desiatu, lebo park Mirakulum ponúka pestrú a širokú ponuku občerstvenia.

Otváracie hodiny:

Od júna do augusta: 10:00 -18:00

September od utorka do nedele: 10:00 – 18:00

V októbri, počas víkendov a štátnych sviatkov: 10:00 – 18:00

Celodenné vstupné:

Deti do 90 cm: zdarma

Ostatní: 210 Kč (pri kúpe rodinnej vstupenky je cena nižšia)

zdroj: mirakulum.cz7. Medvědárium v Beroune

Symbolom mesta Beroun je medveď. Možno práve preto v ňom našli chlpáči svoj domov. Na ploche takmer 25 árov vzniklo Medvědárium. Miesto, kde môžete pozdĺž výbehu sledovať medveďov pri kŕmení, hre, či kúpaní. Ak chcete mať lepší výhľad, postačí, ak vystúpite na vyhliadkovú terasu, nachádzajúcu sa na streche medvedinca. Pamätáte si večerníček „Méďové“ od Václava Chaloupka? Práve rozprávkoví „méďové“ boli prvými obyvateľmi medvedieho raja.

Otváracie hodiny:

Od mája do septembra: 8:00 – 20:00

Od októbra do apríla: 9:00 – 16:00

Vstupné:

Dobrovoľný príspevok (môžete ho hodiť do kasičky pri vchode)

zdroj: Flickr / David Vostrý

8. Náučný chodník Šebeň

Ak máte doma mravce, istotne vás to nepoteší. Deti ich však dokážu sledovať aj dosť dlhú dobu. Práve pre malých aj veľkých pozorovateľov vytvorila obec Bory náučný chodník dlhý 3 kilometre. Prechádzka prírodnou pamiatkou Šebeň vám bude trvať asi 2 hodiny a trasa vás zavedie cez územie, na ktorom sa nachádza približne 1200 mravenísk, ktoré obýva odhadom asi 900 miliónov mravcov. Počas cesty natrafíte na 12 informačných tabúľ, ktoré popisujú, ako sa mravce rozmnožujú, čím sa živia, či ako ochraňujú svoje teritórium.

zdroj: mapio.net

Tip pre filmových nadšencov

 

9. Aplikácia – Czech film trips

Cestujete často a v Čechách toho poznáte naozaj veľa? Potom skúste obľúbené miesto navštíviť ešte raz, tentoraz však s aplikáciou Czech Film Trips. Mnoho českých miest využili domáci aj zahraniční filmári pri nakrúcaní. Aplikácia vám predstaví obce a mestá z pohľadu filmovej kamerypoodhalí zaujímavosti z nakrúcania. Porovnajte fikciu so skutočnosťou a prežite s pomocou svojho telefónu slávne filmové scény. Zvoľte si trasu podľa regiónu, obľúbeného filmu, či miesta, ku ktorému ste najbližšie. Neviete si vybrať? Tak sa rozhodnite pre jednu zo 4 trás, ktoré sú v aplikácii prednastavené a nechajte sa prekvapiť, kam vás príbeh zavedie.

zdroj: YouTube

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: