Search
Close this search box.

Aj Slovensko vstupuje do novej éry. Zviera už oficiálne nie je vecou

Od uplynulej soboty sú majitelia povinní začipovať svojich psov predtým, než dovŕšia 12 týždňov. Psy narodené pred 31. augustom musia mať čipy do 31. augusta 2019. Začipované psy budú evidované v Centrálnom registri spoločenských zvierat. Chovatelia šteniat budú musieť pri povinnej registrácii psa uviesť aj číslo čipu matky. V prípade plánovaného rozmnožovania musí dať majiteľ sučku zaregistrovať ešte pred pripustením, v prípade neplánovaného tehotenstva, ihneď. Ak svojho psa nechcete alebo zabudnete zaregistrovať, hrozí vám pokuta až do výšky 800,- EUR.

Rázna stopka týraniu zvierat

Čipovanie budú mať na starosti veterinári, ktorí sú následne povinní zaregistrovať zviera do Centrálneho registra spoločenských zvierat. Majiteľ psa bude mať povinnosť nahlásiť zmenu vlastníka, prípadne úmrtie psa do 21 dní od udalosti. Všetky tieto údaje budú vedené v registri a budú ľahko dohľadateľné. Veterinárni inšpektori tak budú môcť jednoduchšie zakročiť proti majiteľom, prípadne množiteľom, podozrivým z týrania zvierat.

zdroj: Unsplash / NIDHIN MUNDACKAL

Veterinárnym inšpektorom sa takisto rozšíria právomoci. Doteraz mohli vstúpiť na pozemok podozrivého len v sprievode polície, odteraz sprievod potrebovať nebudú. Za týranie zvierat sa pritom bude považovať aj to, keď zviera neuhynie hneď, ale pre silnú bolesť bude nevyhnutná jeho eutanázia. Týmto chce zákon zakročiť proti tráveniu zvierat.

Zmeny aj pre majiteľov cirkusov

Na prsty zákon šliapne aj majiteľom cirkusov. Prevádzkovatelia sa budú musieť registrovať v Štátnej veterinárnej a potravinárskej správe. Niektoré druhy zvierat, ktoré v najbližšej dobe určí vyhláška, už v cirkusoch neuvidíme. Pôjde o zvieratá, ktoré ľudia nútia vystupovať v predstaveniach, ktoré sú v rozpore s ich chovaním v bežnej prírode.Týmto zákonom sme sa neodškriepiteľne priblížili k civilizovanému svetu. Dúfajme, že nemým tváram sa na Slovensku bude žiť o niečo ľahšie.

Zdroj: Facebook 

Pozri aj:

Najčítanejšie

Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: