Search
Close this search box.

AC Miláno dostalo krutý trest od UEFA. Bude ale dostatočným varovaním pre ostatné futbalové kluby?

Predstavitelia klubu už dávnejšie avizovali, že v prípade udelenia trestu využijú možnosť odvolať sa voči rozhodnutiu na Športový arbitrážny súd. V prípade, ak by tento potvrdil rozhodnutie UEFA, v skupinovej fáze Európskej ligy UEFA by „Rossoneri“ nahradila Atalanta Bergamo, ktorá v uplynulom ročníku najvyššej talianskej súťaže skončila siedma.

Čo sú Pravidlá Finančnej fair play?

Podstatou zavedenia Pravidiel Finančnej fair play je nastolenie rovnováhy v príjmoch a výdavkoch futbalových klubov, a tým aj zastavenie rozsiahleho míňania bohatých klubov pri obchodovaní na trhu s hráčmi, ktoré sa postupne vzďaľovali menej solventným klubom.

zdroj: FIFA

V zmysle Pravidiel sa medzi výdavky nezarátavajú náklady na rozvoj mládeže či výstavbu tréningových centier. Za príjmy sa považujú zisky z predaja vstupeniek, televíznych práv, predaja dresov a suvenírov, predaja hráčov, ale i finančné bonusy za účasť v Lige majstrov či Európskej lige. V príjmovej zložke nie sú akceptované sponzorské dary od spoločností, napojených na klubových majiteľov, na čo najviac doplácajú kluby dotované bohatými arabskými šejkmi.

Už udelenie prvých sankcií za porušovanie Pravidiel Finančnej fair play sa výrazne prejavilo na prestupovom trhu. Dominovali mu úplne iné kluby ako rok predtým. Medzi prvými potrestanými futbalovými klubmi sa ocitli aj takí velikáni na futbalovej mape, ako sú kluby Manchester City a Paris Saint-Germain.

Sú Pravidlá Finančnej fair play spravodlivé?

„Je to historický moment pre futbal. Ľudia v Manchester City a PSG z toho nie sú šťastní, no myslím, že napríklad v Evertone šťastní sú,“ povedal pre Sky Sports bývalý prezident UEFA Michel Platini.

Okrem pozitívnych ohlasov má zavedenie nových pravidiel aj svojich kritikov. Jedným z nich je aj z pochopiteľných dôvodov prezident futbalového klubu Paris Saint-Germain Nasser Al-Khelaifi, podľa ktorého nové pravidlá môžu ovplyvniť vstup sponzorov do futbalu. „Ak sa budú investorom klásť takéto prekážky, investujú radšej do formuly 1 či niekde inde,“ hovorí Al-Khelaifi. Mnohí na novej finančnej regulácii kritizujú, že prakticky zabraňuje meniť historické rozloženie síl v európskom futbale. Prezident PSG súčasne dodáva, že „FFP je nespravodlivé. Veľké kluby ostanú veľkými, malé ostanú malými.“

zdroj: Pixabay

Prax ukazuje, že pri tvorbe veľkoklubu sú v prvých rokoch nevyhnutné investície do špičkových hráčov. Súčasne je však pri etablovaní tohto klubu medzi najlepšími nutné počítať s menším príjmom z predaja dresov, vstupeniek či televíznych a reklamných práv, čo so sebou zo začiatku logicky prináša hospodárenie s negatívnym výsledkom. Na dôvere v Pravidlá Finančnej fair play nepridali ani vysoko lukratívne prestupy Neymara a Mbappého práve do parížskeho Saint-Germain.

Čo prinesie budúcnosť?

Na túto otázku je len veľmi ťažko odpovedať. Vzhľadom k množstvu rôznych záujmov, ktoré sa vo futbalovom svete stretávajú, v kontexte s prezentovanou snahou všetkých kompetentných o nastolenie takých efektívnych pravidiel, ktoré budú platiť pre všetkých rovnako, ostáva veriť, že sa futbal, ako najpopulárnejší šport, dostane na takú úroveň, aby na jednej strane prinášal pre divákov radosť a rozptýlenie a na strane druhej vniesol do futbalového života „ čistotu, poriadok a zdravú rivalitu.“

Pozri aj:

Najčítanejšie

TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Avokádo vôbec nie je vegánske. Šou na britskej stanici BBC otvorila zaujímavú tému
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
Význam farieb nie je jednotný. Ako sú vnímané v rôznych krajinách?

Odporúčame: