Search
Close this search box.

Aj toto môže byť kľúčom k úspešnému a zdravému spánku

V prvom rade začnite správnou veľkosťou

Pri výbere veľkosti matraca sa riaďte rozmermi lôžka a nie veľkosťou starého matraca. Ten sa v priebehu používania mohol zdeformovať a zmeniť pôvodný tvar, čo by vám mohlo v konečnom dôsledku spôsobiť len zbytočné komplikácie.

Je nám jasné, že aj napriek mnohým odporúčaniam sa viac menej budete rozhodovať asi podľa vašich finančných možností, ale investovať sa v tomto prípade naozaj oplatí. Vyberať matrace len podľa ceny môže byť určitým spôsobom jednoduchšie, všímajte si však aj iné a niekedy oveľa  dôležitejšie veci.

Zloženie a tuhosť matraca

Užitočná rada: Ak sa neviete alebo nemôžete rozhodnúť o správnej tuhosti, potom je vynikajúcim riešením matrac s rôznou tuhosťou jej strán. Vlastnosti takéhoto matraca sa môžu zmeniť jednoduchým otočením.

Ak u vás neexistujú žiadne špeciálne zdravotné indikácie, potom výber tuhosti matraca závisí od hmotnosti osoby. Čím ťažší je človek, tým silnejšie stláča  a pôsobí na matrac a naopak. Pri výbere skúste zohľadniť preto aj tieto odporúčania:

  • do 50 kg hmotnosti človeka – je nutný mäkký matrac;
  • 50-70 kg – mierne mäkké matrace;
  • 70-90 kg – priemerný matrac;
  • 90-100 kg – matrac strednej tvrdosti;
  • 100 kg a viac – pevný matrac.

Ideálnym riešením sú aj moderné matrace zo studenej peny, ktoré sa proporciám, tvaru a niekedy aj hmotnosti vášho tela prispôsobia asi najviac a najlepšie.

Materiál

Mali by ste tiež pamätať na to, že starším ľuďom sa zvyčajne vyberajú mäkšie modely. Ale deti predškolského veku potrebujú, ako oporu počas spánku, niečo silnejšie. V tomto smere by sme mohli spomenúť aj materiál, ktorý si dnes vyberáme v závislosti od jeho vlastností.

U detí sú to často alergie a neprimerané reakcie, ktoré sa v tomto prípade riešia výberom antialergických vlákien a výplní, kde by sme vám mohli odporučiť latexové matrace. Dokonalý komfort však poskytnú nielen deťom ale aj dospelým. Navyše sú v ponuke so špeciálnou tvrdosťou, takže si to svoje a ideálne riešenie pre dokonalý spánok vyberiete určite aj na základe tohto parametru.

Nezabudnite si všímať typ odpruženia, penovú výplň a povrchové spracovanie. Matrac by mala slúžiť niekoľko rokov a počas tohto obdobia zabezpečovať vášmu telu dostatok opory.

Kúpte si matrac len s označením overeného výrobcu a v oficiálnych maloobchodných a internetových obchodoch. Nezabudnite skontrolovať potvrdenku a záručný list. Najdôležitejšie nakoniec, užívajte si pohodlie a komfort, ktorý vám má matrac zaistiť s tým, že nebude váš životný štýl pre celý organizmus veľkou záťažou.

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
10 faktov o legendárnom Levom kráľovi, ktoré vás zaručene prekvapia
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém

Odporúčame: