Search
Close this search box.

Ako aj pri častom využívaní tlačiarne ušetriť elektrickú energiu?

Úspora elektrickej energie je dnes aktuálna viac ako kedykoľvek predtým. Energetická kríza spôsobila, že šetrenie energiami má zmysel nielen v domácom, ale aj pracovnom prostredí. Mnohí z nás si však ani len neuvedomujú, že nielen vykurovanie, chladenie a osvetlenie interiérov, ale aj používanie kancelárskej techniky zvyšuje prevádzkové náklady spoločnosti. Našťastie je to možné ovplyvniť, a to bez výrazného obmedzenia prevádzky a komfortu firmy alebo domácnosti.

 

Existuje množstvo tipov a trikov, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrickú energiu pri tlači, pričom na ich aplikovanie do praxe nemusíte byť žiadny kúzelník. Poďme sa teda spoločne presvedčiť, ako a kde sa dá takto jednoducho ušetriť pri tlači?

Myslite na úsporu už pri nákupe tlačiarne

Ušetriť môžete najlepšie tým, že už pri výbere zariadenia investujete do jeho najvyššej energetickej triedy. V dnešnej dobe sa správna energetická trieda naozaj veľmi cení. A ako to už chodí, disponujú ňou najmä novšie tlačiarne, s ktorými od ich prvého zapnutia šetríte elektrickú energiu automaticky. Pri nákupe novej tlačiarne preto určite zvážte čo najvyššiu energetickú triedu a nebojte sa renovovať aj aktuálne zariadenia v práci alebo domácnosti.

 

Atramentové tlačiarne majú vo všeobecnosti nižšiu energetickú bilanciu, pretože pri tlači musia dosahovať menší tepelný efekt. Napriek tomu existujú aj moderné laserové tlačiarne, ktoré spotrebujú menej energie.

Šetrite energiu pri tlači so správnym spotrebným materiálom

Elektrickú energiu môžete ušetriť aj správnym spotrebným materiálom. Možno to nie je na prvý pohľad viditeľné, ale spotrebný materiál, ktorý je potrebný znova a znova, požiera elektrinu v pravom zmysle slova.

 

Týka sa to najmä atramentových kaziet s integrovanou tlačovou hlavou a kombinovaných kaziet. Tie sa často musia kupovať častejšie, aj keď sa skutočne v náplni spotrebovala iba jedna farba. V každom prípade sú na zníženie nákladov na energiu vhodnejšie tlačové hlavy, ktoré sú v zariadení napevno nainštalované a nemusia sa často meniť, pretože vydržia.

 

Alebo môžete prejsť na dobré a kompatibilné náplne do tlačiarne, ktorým chýba iba veľké logo značky, za ktoré v konečnom dôsledku iba zbytočne priplácate.

Multifunkčné zariadenia sú žrúti energie

V mnohých prevádzkach sa s obľubou využívajú multifunkčné zariadenia, ktoré môžu byť ale na spotrebu elektrickej energie náročné. Dôvodom je, že mnohé funkcie sú spustené aj pri pohotovostnom režime zariadenia. Napríklad taký fax je aj pri tlačiarni v pohotovostnom režime v prevádzke a čaká na príjem, čo spotrebúva určitú energiu.

 

Ak teda chcete ušetriť elektrickú energiu pri tlači, mali by ste zvážiť, či takéto multifunkčné zriadenia naozaj využijete a potrebujete.

Naučte sa tlačiareň správne používať

Nielen kvalitné tonery XEROX, ale aj správne zaobchádzanie s nimi a zariadením na tlačenie dokumentov zaručuje úspech pri spotrebe energie bez toho, aby ste prišli o prvotriedne výtlačky.

 

Uistite sa, že laserovú alebo atramentovú tlačiareň nevypínate pomocou časovačov alebo predlžovacích káblov, ale vždy na tento účel použite hlavný vypínač. Pri vypínaní pamätajte na to, že atramentové tlačiarne zvyčajne pri každom opätovnom zapnutí vykonajú kompletné čistenie tlačovej hlavy, aby sa odstránili zvyšky atramentu z trysiek. To spotrebuje viac energie a veľa atramentu.

 

Laserové tlačiarne vyžadujú pri reštarte viac energie, aby dostali vykurovacie telesá späť na „prevádzkovú teplotu“. To však samo o sebe neznamená, že by ste tlačiareň nikdy nemali vypínať. Ak tlačiareň dlhší čas nepoužívate, má zmysel zariadenie úplne vypnúť.

 

Na šetrenie môžete využiť aj rôzne úsporné režimy, tým, že budete tlačiť len skutočne dôležité dokumenty a použijete pri ich tvorbe ekonomické fonty. Uvidíte, že aj takéto jednoduché kroky môžu pomôcť ušetriť a znížiť účty za energie.

 

Zdroj obrázka:A_stockphoto/Shutterstock.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: