Search
Close this search box.

Ničí naše zdravie a domovy. S týmto treba raz a poriadne zatočiť

Ak je vlhkosť vo vašej domácnosti príliš vysoká alebo príliš nízka, môže to spôsobiť nepríjemné životné podmienky a spôsobiť trvalé poškodenie vášho domova i zdravia. Vysoká vlhkosť spôsobuje príliš veľa vlhkosti a kondenzácie, čo môže viesť k plesniam alebo hnilobe, zatiaľ čo nízka vlhkosť je spojená s rýchlym šírením chorôb, ako je bežné prechladnutie alebo vírusy, ako je vírus chrípky a dokonca Covid-19.

V našom článku sa pozrieme na to, ako môže príliš veľa alebo príliš málo vlhkosti spôsobiť poškodenie vášho domova, nábytku a iných vecí. Zároveň si povieme, ako vzniknutý problém s vlhkosťou pomocou kvalitnej izolácie základov raz a navždy vyriešiť.

Ako príliš veľa vlhkosti škodí vášmu domu?

Ak relatívna vlhkosť pravidelne prekračuje 60 %, môže to vo vašej domácnosti spôsobiť vážne problémy. Nad touto úrovňou sa môžu vyvinúť plesne a plesne a príliš veľa vlhkosti spôsobuje hnilobu, ktorá môže poškodiť vaše veci. Pozrime sa na niektoré možné problémy podrobnejšie.

Vznikajú plesne

Tieto mikroskopické huby sú všade okolo nás. Vlhké časti domu im však poskytujú dokonalé podmienky na zakladanie a rast na povrchoch.

Plesne potom spôsobujú zdravotné problémy, napr. astmu u detí a spúšťajú alergie. Podľa prieskumov je takmer jedna pätina prípadov astmy spôsobená vlhkosťou a plesňou v domácnosti.

Ak nie je rast plesní kontrolovaný, huba môže zničiť základ, na ktorom rastie, pretože tieto materiály postupne trávi. To môže znamenať vyhadzovanie predmetov, ako je nábytok, knihy, alebo koberce. V ešte vážnejších prípadoch huba napáda aj stropy či steny a ničí nosnosť budov.

Poškodzuje sa farba a odlupuje tapeta

Ak s nadmernou vlhkosťou nič neurobíte, kondenzát sa bude hromadiť predovšetkým na stenách vášho domu. Ide najmä o vonkajšie steny, kde sa teplý, vlhký vzduch stretáva s chladnejším povrchom.

Odlupujúca sa farba alebo vlniaca sa tapeta sú znakmi prílišnej vlhkosti v domácnosti. Za žiadnych okolností by ste nemali jednoducho premaľovať stenu alebo na ňu dať novú tapetu bez toho, aby ste sa dostali k podstate veci. Vlhkosť a pleseň tu zostane.

Príliš veľa vlhkosti v interiéri v dôsledku vysokej úrovne vlhkosti môže poškodiť drevo, a to buď farbením a tvorbou plesní, alebo prípadne závažnejšou hnilobou. Čím bližšie je nábytok k vonkajším stenám, tým rýchlejšie je riziko, že sa tam bude kondenzovať voda.

Poškodené steny a murivo

Steny vášho domova sú zvyčajne vybavené vzduchovými/parovými bariérami, ktoré zabraňujú prenikaniu teplého a vlhkého vzduchu na povrch. Ale ani takéto zámky nie sú nikdy dokonalé.  Najmä pri vyšších teplotách môže vlhkosť na stavebných materiáloch, prielezoch a pivniciach kondenzovať a spôsobiť vážne poškodenie konštrukcie vášho domu.

Ak sa obsah vlhkosti v omietke, trámoch alebo výstužiach zvyšuje, spôsobuje to napučiavanie alebo zmršťovanie materiálov, v dôsledku čoho môže nadmerná vlhkosť viesť k prasklinám a nákladným opravám.

Ako sa vyhnúť nadmernej vlhkosti vo vašom dome?

Dobrou správou je, že pomocou niekoľkých jednoduchých krokov a pomocou kvalitných informácií si môžete poradiť s vlhkosťou vo vašej domácnosti.

Veci, ktoré všetci robíme každý deň doma: pranie oblečenia, kúpanie alebo sprchovanie, varenie a dokonca aj dýchanie, vytvárajú vlhkosť. Prípadné problémy s vlhkosťou v domácnosti však môžeme obmedziť tak, že ju minimalizujeme a umožníme jej únik.

V prvom rade by ste sa mali uistiť, že sa vám do domu nedostane voda. Pravidelne kontrolujte strechu a murivo, najmä po búrkach. Profesionálna hydroizolácia strechy je ďalšie dobré riešenie.

Uistite sa, že váš dom je dobre vetraný. Stačí otvoriť okno, ale použiť aj ventilátory či klimatizáciu. To je potrebné najmä v miestnostiach, ako je kuchyňa, práčovňa a kúpeľňa. Pri varení používajte digestor a zapnite vetranie v kúpeľni alebo práčovni.

Vlhkosť je menší problém, ak je váš dom udržiavaný správne a rovnomerne vykurovaný. Snažte sa preto udržiavať relatívne konštantnú teplotu interiéru.

Vyhnite sa sušeniu bielizne vo vnútri. Vešanie mokrých uterákov alebo iných predmetov na radiátory je bežnou praxou, ale pri odparovaní vytvára vlhkosť, čím sa zvyšuje riziko poškodenia vlhkosťou vo vašej domácnosti.

Ak tieto kroky eliminujete na minimum, vlhkosť ani pleseň nebudú mať najmenšiu šancu váš domov ani zdravie poškodiť.

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Tukany sú zvláštnejšie, než sme si mysleli. Tieto zaujímavé fakty o nich vás zaručene prekvapia
RECEPT: Rýchly a jednoduchý banánový chlebík
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: