Search
Close this search box.

Ako dodať vášmu autu na bezpečnosti jednoduchým krokom

V rámci povinného celoročného osvetlenia vozidla je tak úsporná LED žiarovka potrebnejšia ako kedykoľvek predtým. Ak o tom ale nie ste dostatočne presvedčení, predstavíme vám niekoľko dôvodov, ktoré vás prekvapia.

Vysoká životnosť  sa cení

Tá u LED svietidiel je oveľa dlhšia ako pri životnosti klasických žiaroviek, čo v rámci spomínaného celoročného výkonu určite oceníte. Možno sa to odrazí na ich vyššej cene, ale s výmenou máte na dlhý čas  pokoj.

Sú ekonomické

S dokonalým jasom dokáže dobrá auto LED žiarovka spotrebovať 5 až 10 krát menej energie ako klasická žiarovka. Ak zabudnete vypnúť bočné svetlá alebo vnútorné osvetlenie vozidla, batéria nebude tak silno vybitá, ako by to bolo v prípade normálnych halogénových žiaroviek.

Dokonale reagujú

Čas zapnutia LED svietidiel sa meria v desiatkach mikrosekúnd, čo je výrazne menej ako podobné indikátory pre klasické žiarovky. Navyše, na rozdiel od tých bežných, diódy LED môžu pracovať v impulznom režime bez toho, aby sa poškodili.

To je vhodné pre použitie v smerových a brzdových svetlách. Čas zapnutia na plný svetelný výkon žiarovky je 200-300 ms, pričom signál rozsvietenia LED žiaroviek je 50-70 μs.

Sú pevné

Odolnosť voči nárazom a vibráciám ich dokonale charakterizuje. Využívanie takéhoto moderného LED denného svietenia je výhodné aj z toho hľadiska, pretože LEDky nemajú sklenený obal, ktorý sa môže rozbiť alebo inak poškodiť. Dokonca neprodukujú ani teplo, takže nehrozí riziko popálenia. Na porovnanie: len 5 % energie v klasickej žiarovke sa premení na svetlo, zvyšných 95 % vytvára teplo, čo pri LEDkách nehrozí.

Jasné, nasýtené svetlo bez použitia svetelných filtrov

Vzhľadom na skutočnosť, že ožarovanie sa vyskytuje v úzkom pásme spektra, efektívnosť farebných LED je oveľa vyššia ako účinnosť žiarovky s filtrom podobného odtieňa. V každom prípade vám poskytnú dostatočné osvetlenie aj vo svojej klasickej verzii, čo pri zhoršených svetelných podmienkach na ceste určite oceníte.

Ako sme už ale spomínali, nevýhodou LED svietidiel je ich vyššia cena v porovnaní s bežnými žiarovkami. Treba však pochopiť, že vyššie uvedené výhody oprávňujú ich investičné náklady a tým aj váš komfort pri jazde.

Pozri aj:

Najčítanejšie

Test dlhovekosti: Aká je pravdepodobnosť, že sa dožijete vysokého veku?
Po ktorom príbuznom dedíme najviac génov? Vedci prišli s prekvapivou štúdiou
Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Vtáčika z rozprávky Rio už vo voľnej prírode nenájdete. Vedci ho vyhlásili za vyhynutého
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči

Odporúčané články: