Okolie, v ktorom sa nachádzame, na nás vplýva niekoľkými faktormi. V prípade interiéru k tým najviac negatívnym patria najmä plesne a huby. A nakoľko mikroklíma kúpeľne týmto podmienkam zodpovedá najviac, mali by sme z nej raz a navždy všetkých nepozvaných hostí odstrániť.
V opačnom prípade môže mať prítomnosť plesní v miestnosti za následok vážne ochorenia domácnosti, ako sú napríklad rôzne alergie alebo astma.
Mnoho ľudí aj napriek negatívnym dopadom plesní na naše zdravie s touto infekciou bojuje už roky a takmer vždy bez úspechu. Táto huba je mimoriadne húževnatá a rýchlo sa vyvíja. Preto sme v tomto článku zhromaždili pre vás niekoľko účinných spôsobov boja proti plesniam.
Hydroizolácia kúpeľne je základ
Kúpeľňa, rovnako ako sprchovací kút, sa líši od zvyšku miestností v dome vysokou úrovňou vlhkosti, čo znamená, že si vyžaduje obzvlášť starostlivú ochranu pred účinkami vlhkosti a vody.
Molekuly pary sú schopné preniknúť hlboko aj dekoratívnym povlakom povrchu štruktúry do betónu, postupne ho ničia a zhoršujú pevnostné charakteristiky.
Z tohto dôvodu je kvalitná hydroizolácia kúpeľne nevyhnutným predpokladom nielen na zabezpečenie pohodlia a ochrany betónového povrchu pred kondenzáciou, plesňami a hubami, ale aj ako poistenie proti možným finančným stratám spôsobeným záplavami vašich susedov.
Hydroizolácia kúpeľne zahŕňa spracovanie celej podlahovej plochy a stien – na miestach s vysokou vlhkosťou.
Mala by sa aplikovať na:
- celý povrch podlahy;
- časti stien okolo vodovodných a sprchovacích priestorov;
- zvislé a vodorovné spoje.
Výber vhodných materiálov však nie je všetko a na vykonanie kompletnej hydroizolácie si je lepšie najať profesionálov. Na starosti s plesňou potom určite zabudnete.
Domáce prostriedky na odstránenie plesní
Domáce prostriedky môžu s kontrolou plesní pomôcť tiež. Nie sú, samozrejme, také účinné ako špeciálny základný náter hydroizolácie, ale v kritických situáciách pomôžu.
Použitím bežného bielidla sa môžete zbaviť takmer všetkých druhov plesní. Vďaka aktívnej látke v ňom, chlórnanu sodnému, ničí samotnú pleseň aj jej spóry. Bielidlo (savo) môže vyčistiť dlaždice v kúpeľni, sklo, podlahu, ale veľa vecí sa vplyvom jeho bieliacich látok môže poškodiť, ideálne je preto iba na čistú bielu stenu a svetlé nenáročné povrchy.
V boji proti plesniam v kúpeľni môže dobre pomôcť aj obyčajný stolový ocot. Ocot obsahuje slabú kyselinu, takže môže zničiť mnoho rôznych druhov plesní. Má možno svoju špecifickú vôňu, ale nevytvára toxické a nebezpečné výpary, ako napríklad bielidlo. V boji proti plesniam sa ocot používa na ošetrenie plesnivých povrchov postrekom alebo jednoduchým utretím.
Ocot je zvyčajne možné po hodine omývať vodou a miestnosť vyvetrať. Jeho pravidelné používanie si s plesňami poradí najlepšie. Pozor na zrkadlo, to s octom moc nečistite, pretože sa môže poškodiť jeho náter, vďaka ktorému sa v ňom dobre vidíte.