Search
Close this search box.

Koľko „temna“ máte v sebe? Zmerajte si výšku svojho D-faktoru

Ľudské správanie je podstatnou zložkou každodenného života. Minulosť je dôkazom, že bezohľadné, nemilosrdné či vyslovene zlé správanie, je neoddeliteľnou súčasťou našej nátury už od nepamäti.

Práve na temné stránky ľudskej osobnosti sa zameral aj výskum, ktorý uskutočnil psychológ I. Zettler, spolu s profesorom M. Moshagenom a B. Hilbigom. Predstavili jednotnú teóriu, ktorá opisuje základné princípy osobnostných čŕt, spojených s negatívnymi druhmi správania, tzv. “temných vlastností“ a súvislostí medzi nimi. Teória nesie názov The Dark Factor. 

Zdroj: Unsplash

Každý má svoje „temné jadro“

Spomenutého výskumu sa zúčastnilo 2 500 ľudí, ktorých požiadali, aby súhlasili alebo nesúhlasili s vyhláseniami typu: „Povedal by som čokoľvek, aby som získal, čo chcem“, „Trvám na tom, že si zaslúžim rešpekt,“ alebo „Prijal by som ranu päsťou, ak by to znamenalo, že niekto, koho nemám rád, by dostal dve.“

Vzišla z neho kategorizácia, ktorá hovorí o 9 základných „temných vlastnostiach“, spojených jedným spoločným menovateľom – tendenciou pokladať svoje vlastné ciele a záujmy nad všetko ostatné, i keď to znamená zraniť ostatných. Ide konkrétne o egoizmus, machiavellizmus, narcizmus, psychopatiu, sadizmus, zlomyseľnosť, sebeckosť, morálnu uvoľnenosť a psychologický nárok. Výsledky výskumu tiež ukázali, že ak sa u človeka prejaví jedna z týchto „temných vlastností“, je pravdepodobné, že sa prejavia aj ďalšie. To, čo spája všetky vyššie uvedené znaky, dostalo pomenovanie D-faktor.Osobnosti s vysokým D-faktorom majú sklony zvyšovať svoj prospech zámerným a bezcitným zneužívaním iných, pričom svoje konanie ospravedlňujú v presvedčení, že je to správne. Taktiež si prisvojujú cynický pohľad na svet a zastávajú ideológie podporujúce nadradenosť.

I keď vďaka tomuto výskumu dokážeme vyhodnotiť množstvo negatívnych vlastností človeka a potenciálne odhadovať jeho budúce reakcie, stále mu nemôžeme prikladať prílišnú dôležitosť. Naše správanie ovplyvňuje mnoho ďalších činiteľov, akými sú rodinné zázemie, priatelia či prostredie, v ktorom sa formuje naša osobnosť. V konečnom dôsledku sa vždy môžeme rozhodnúť a zachovať sa inak.

 

Ak aj vás zaujíma, aké veľké je vaše „temné jadro“, test nájdete TU. 

 

Zdroj: darkfactor.org, thisisinsider.com

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Mladá či stará žena? To, čo na obrázku uvidíte ako prvé, o vás veľa napovie

Odporúčame: