Search
Close this search box.

Čo sa stane s vaším telom, ak na 28 dní skoncujete s alkoholom?

Podľa štatistík má priemerný človek spotrebu alkoholu 9,5 litra na rok. Človek s takouto spotrebou nie je alkoholik. Jednoducho si občas dopraje zopár drinkov s priateľmi, prípadne pohár vína či piva pred spaním. Čo sa stane s telom človeka, keď sa rozhodne, že si počas 28 dní nedá ani kvapku?


Internetový portál Bright Side dal dokopy niekoľko dobrovoľníkov, ktorí na 4 týždne prestali piť. Následne opísali zmeny, ktoré na sebe spozorovali.

1. týždeň

V prvých dňoch testu sa dobrovoľníkom zdalo, že sa ich apetít zvýšil. V skutočnosti však človek pri konzumácii alkoholu zje omnoho viac jedla. Keď prestanete piť, nebudete vedieť, čo robiť s rukami, preto ich budete chcieť zabaviť jedlom. Je preto veľmi dôležité, aby ste rôzne pochutiny nahradili ovocnými šťavami a ovocím. Niektorí ľudia v teste taktiež cítili zvýšenú chuť na sladké. Alkohol obsahuje množstvo cukru a dokáže zvýšiť jeho hladinu v krvi. Keď prestanete piť, telo si bude pýtať náhradu.

Zdroj: Pixabay

Pre začínajúcich abstinentov môže byť na začiatku omnoho ťažšie zaspať, dokonca ich môžu potrápiť aj nočné mory. Obzvlášť citliví sú tí ľudia, ktorí si zvykli dopriať pohárik alebo dva pred spaním. Alkohol síce dokáže skrátiť dobu zaspávania, zároveň však znižuje kvalitu vášho spánku. V tomto prechodnom období vás tiež môžu potrápiť bolesti hlavy, ktoré sú signálom veľkých zmien vo vašom očisťujúcom sa organizme. Takisto môžete cítiť bolesť rôzneho typu, pretože alkohol ju dokáže tlmiť.

2. týždeň

Pečeň dobrovoľníkov sa začala postupne zlepšovať. Pravidelná konzumácia alkoholu zabíja pečeňové bunky. Namiesto nich sa na pečeni tvoria jazvy. Tá sa dokáže zregenerovať sama, je to však dlhý proces.

Zdroj: Depositphotos (úprava redakcie)

Po dvoch týždňoch sú viditeľné aj prvé zmeny na pleti. Alkohol spomaľuje cirkuláciu krvi v tele, kvôli čomu má pleť málo kyslíka. Alkohol vysušuje kožu, čo to vedie k tvorbe predčasných vrások a vzniku pigmentových škvŕn.

Zdroj: Depositphotos (úprava redakcie)

Dobrovoľníci tiež uviedli, že ich trávenie sa zlepšilo. Alkohol zvyšuje produkciu žalúdočných štiav, ktoré negatívne vplývajú práve na proces trávenia. Po dvoch týždňoch je údajne omnoho ťažšie vydržať a nezačať piť. Priatelia sa vás stále snažia zlomiť aspoň na pohárik a odhodlanie pomaly slabne.

3. týždeň

Po troch týždňoch bez alkoholu sú už viditeľné mnohé zlepšenia. Testovaní hlásia, že im miznú kruhy pod očami, tvár odpúcha. Ranné vstávanie už nie je mučením, pretože sa v noci menej budia. S alkoholom v krvi upadáte rovno do tvrdého spánku, keď však jeho hladina vo vašom tele klesne, môžete sa ľahko zobudiť. Keď alkohol kompletne vylúčite, váš spánkový cyklus bude prirodzenejší.

Zdroj: Depositphotos (úprava redakcie)

Poďakujú sa vám aj vaše zuby. Pitie znižuje produkciu slín, čo spôsobuje oslabenie skloviny a následný vznik zubného kazu. Alkohol netlmí iba bolesť, ale zabíja aj chuťové receptory. Po troch týždňoch abstinencie dobrovoľníci potvrdili, že sa im zlepšil čuch a chuť.

4. týždeň

Dobrovoľníci, ktorí mali nadváhu, potvrdzujú, že po mesiaci viditeľne schudli. Výsledky sú, samozrejme, individuálne, ale priemerná strata hmotnosti sa pohybovala od 2 do 4 kíl.

Alkohol taktiež zvyšuje krvný tlak. Ak ho pijete veľmi často, riskujete vznik hypertenzie. Je dokázané, že abstinencia dramaticky znižuje hrozbu vzniku kardiovaskulárnych chorôb. Rovnako pleť sa viditeľne zlepšila. Zmizlo akné a rôzne podráždenia. Dôvodom je lepšia hydratácia a prekrvenie organizmu. Farba tváre sa stáva prirodzenejšou a pigmentové škvrny miznú.

Sobriety has given many things back but this one is the easiest to see. 220 days and it keeps getting better from r/happy

Jednou z najvýraznejších zmien je schopnosť lepšie sa sústrediť. Vďaka čistej mysli budete schopní pracovať s väčšou efektivitou. Bohužiaľ, pre ľudí, ktorí pijú alkohol pravidelne, už niet cesty späť. Nadmerné množstvo alkoholu, a s tým spojený nedostatok kyslíka, už stihli zabiť príliš veľa mozgových buniek. Preto je zmena u týchto ľudí len minimálna.

Zdá sa, že pre dobrovoľníkov boli prvé týždne abstinencie skutočne ťažké. Ak sa im však podarilo prekonať prvotné nepríjemnosti, odmenou im bolo celkové zlepšenie zdravotného, ale aj duševného stavu.

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Chcete sa cítiť doma ako na pláži? Firma vyrába unikátny produkt, ktorý vám ju prinesie do záhrady

Odporúčame: