Search
Close this search box.

Ako si vybrať odev, ktorý vám môže zachrániť život?

Pracovné odevy sú potrebné v mnohých oblastiach výroby, obchodu a poskytovania služieb. Preto je dopyt, ako aj počet ponúk, po tomto type tovaru stabilne vysoký. Mnohí dodávatelia pracovných odevov bojujú za každého klienta. Avšak, v takejto situácii nie je pre zákazníka ľahké zvoliť si to najlepšie riešenie, najmä ak je jeho predstava o špecifikách produktu skôr povrchná. Preto sa v tomto článku pokúsime hovoriť o najdôležitejších aspektoch výberu a nákupu pracovných odevov.


Pracovné odevy zohrávajú pri výkone práce človeka dôležitú úlohu. Už samotný názov často obsahuje špecifické požiadavky na jeho ochranu pred určitými vonkajšími faktormi:

  • mechanickými,
  • chemickými,
  • fyzikálnymi,
  • biologickými, atď.

Napríklad, také špeciálne pracovné mikiny by mali zaistiť bezpečnosť pri práci, chrániť pred škodlivými faktormi a byť pohodlné. Inými slovami, veľa záleží od toho, či sú pracovné odevy vybrané správne, s ohľadom na život a zdravie ľudí.

Výber sortimentu pracovných odevov je dnes obrovský. Zaisťuje tak bezpečnosť zamestnancov organizácií a vytvára vynikajúci imidž spoločnosti. V takomto množstve je ale niekedy ťažké urobiť správny výber, preto sa vám určite hodia niektoré cenné tipy.

Kedy a prečo sa bez pracovných odevov nezaobídete

Najprv sa musíte vysporiadať s terminológiou. Existujú dva druhy pracovných odevov – uniformy a špeciálne pracovné odevy. Prvý vykonáva funkciu „odlíšenia“ zamestnanca spoločnosti od iných ľudí, často sa používa v sektore služieb, napríklad kaderníctvo alebo stráž. Uniformy sa používajú ako obrazová súčasť spoločnosti, pretože vzhľad zamestnancov firmy zohráva významnú úlohu pri formovaní lojality zákazníkov.

Zdroj: Pexels

Ale aj pre predstaviteľov viacerých profesií môžu byť uniformy nevyhnutným prvkom. Napríklad pre orgány činné v trestnom konaní alebo vojenských úradníkov.

Účelom pracovného odevu je chrániť zamestnanca, ktorého profesionálna činnosť súvisí s nebezpečnými pracovnými podmienkami. V súlade so Zákonníkom práce je zabezpečenie personálu takýmto odevom, ako aj jeho včasná výmena, pranie, sušenie a oprava, na pleciach zamestnávateľa.

Zoznam povolaní, ktoré sa bez tohto typu oblečenia v práci nezaobídu, je pomerne rozsiahly. Zaujímavé však je, že kupujúcimi pracovných odevov sú nielen stavebné a priemyselné spoločnosti, ale aj jednotlivci. Napríklad rybárski a poľovnícki nadšenci ocenia špeciálne ochranné vlastnosti, vodotesnosť a trvanlivosť kvalitnej pracovnej bundy.

Ako si vybrať kvalitnú súpravu pracovného oblečenia?

V prvom rade by sa mala venovať pozornosť špecifikám práce. Napríklad odevy stavebných robotníkov by mali mať vlastnosti odolné voči vlhkosti – zníži sa tým riziko prechladnutia medzi zamestnancami a zabráni sa prestojom.

Pri hasičských oblekoch je zasa potrebné používať látky spomaľujúce horenie a pre pracovníkov vo výbušnom prostredí je dôležité, aby odev mal antistatické vlastnosti. Je nevyhnutné venovať pozornosť kvalite prispôsobenia – v mnohých ohľadoch závisí od toho trvanlivosť pracovných odevov. Veľkou výhodou bude použitie technológie dvojitého švu a použitie vystužených vlákien.

Kvalitné pracovné odevy by mali mať aj určitú úroveň hygieny. Venujte preto veľkú pozornosť typu práce a zloženiu výrobkov – moderné pracovné odevy sú vyrobené zo zmesi bavlny a polyesteru. Prvá poskytuje „vzdušnosť“ látky a druhá jej dodáva silu.

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
10 faktov o legendárnom Levom kráľovi, ktoré vás zaručene prekvapia
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém

Odporúčame: