Search
Close this search box.

Aký je rozdiel medzi parfumom a toaletnou vodou? Viete, čo sa hodí na akú príležitosť?

Určite ten pocit dôverne poznáte. Vojdete do parfumérie a obklopí vás omamná vôňa stoviek parfumov. Aká vôňa je vaša najobľúbenejšia? Jemná ako vánok alebo výrazná a zvodná? Používate skôr parfumy alebo jemnejšie toaletné vody? A aký je medzi tým vlastne rozdiel? Samozrejme, okrem toho cenového, ten je zreteľný už na prvý pohľad. 


Stránka brightside.me sa pozrela bližšie na to, ako svetoznáme parfumérie delia svoje vône podľa toho, aký majú percentuálny obsah samotnej esencie.

Parfum

Zdroj: Unsplash / Siora Photography

Alebo aj kráľ všetkých vôní. Parfumy majú najvyššiu koncentráciu esenciálnych olejov, spravidla 20 až 30 %. Ich vôňa je intenzívna a vydrží veľmi dlho. Kým na koži je to spravidla viac než 6 hodín, na oblečení dlhšie než deň. Parfum je to najdrahšie, s čím môžete opustiť parfumériu. Mali by ste ho využívať len pri zvláštnych príležitostiach a na intenzívnu vôňu vám postačí aj malé množstvo.

Eau de parfum

Zdroj: Unsplash / Jeroen den Otter

Mnohí ľudia si mýlia práve „Eau de parfum“ s parfumom. V tomto prípade je dôležité slovíčko „Eau“, ktoré vo francúzštine znamená „voda“. Slovenský preklad teda znie „parfumová voda“. Táto kategória vôní má obsah esenciálnych olejov o trochu nižší než parfum, spravidla je to 15 až 20 %. Vôňa vydrží na koži viac než 4 hodiny. Parfumová voda nie je taká ťažká, preto sa môže používať aj na dennej báze.

Eau de toilette

Zdroj: Unsplash / Jessica Weiller

„Eau de toilette“ alebo aj „toaletná voda“ je známa už od 14. storočia. Podiel čistej parfumovej esencie je v tomto prípade 5 až 15 %. Na koži vám vydrží približne 2 až 3 hodiny a nemá až takú intenzívnu vôňu. Je preto vhodná aj na každodenné používanie. V parfumériách je toaletná voda zvyčajne tou najčastejšou voľbou.

Eau de cologne

Zdroj: Unsplash / Charles

„Eau de cologne“ alebo po našom „kolínska“ je používaná najmä mladými mužmi. Týmto pojmom je zvyčajne označovaná jemná, svieža a ľahká vôňa, ktorá vydrží približne 2 hodiny. Obsah esenciálnych olejov je 2 až 4 %.

Eau fraiche

https://www.instagram.com/p/Bov81WslUds/

„Eau fraiche“ sa dá preložiť do slovenčiny ako „sladká voda“ a predstavuje tú najjemnejšiu vôňu, ktorú môžete použiť. Koncentrácia olejov je len 1 až 3 %, preto vôňa vydrží len 1 hodinu. Ide zvyčajne o veľmi jednoduchú a sviežu vôňu, ktorá sa používa hlavne počas dňa, ideálne počas športových aktivít.

Zdroj: brightside.me

Pozri aj:

Najčítanejšie

Lacný výlet na Slovensku? 7 jedinečných miest, o ktorých ste pravdepodobne netušili
TOP 15 európskych kostolov, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči
Nebezpečné morské živočíchy, z ktorých vám niektoré spôsobia aj smrť
Vrak Titanicu o pár rokov definitívne zmizne. Trápi ho vážny problém
Mladá či stará žena? To, čo na obrázku uvidíte ako prvé, o vás veľa napovie

Odporúčame: